ZASADY UŻYTKOWANIA MEBLI WOSKOWANYCH

Drewno to materiał jednocześnie bardzo trwały i delikatny, dlatego trzeba pamiętać o jego regularnej pielęgnacji, jeśli chcesz cieszyć się nim przez długi czas. Zanim jednak przejdziemy do tematu jakie są zasady użytkowania mebli woskowanych, należy wspomnieć czego należy unikać w ich codziennym użytkowaniu.

Pamiętaj, meble z drewna nie lubią wody. Woskowane drewno nie jest wodoodporne, dlatego jeśli zdarzy Ci się że rozlejesz na jego powierzchnię jakikolwiek płyn, to jak najszybciej ją osusz. Nie należy także pozostawiać żadnych wilgotnych przedmiotów na meblach wykonanych z drewna. Jeśli woda wsiąknie w jego struktury, może nieodwracalnie je uszkodzić.

Kolejną rzeczą, na którą trzeba uważać, jest ciepło. Większość z Was zapewne wie, że nie należy kłaść gorących naczyń bezpośrednio na drewnianych meblach, ponieważ może to skutkować pojawieniem się odbarwień, których usunięcie może się okazać niemożliwe. Jeśli masz ochotę usiąść przy swoim drewnianym stole i cieszyć się smakiem porannej kawy, pamiętaj by filiżankę odłożyć na spodek. Jest to niezwykle ważne zwłaszcza w pielęgnacji woskowanego drewna, ponieważ wysoka temperatura może stopić wosk. Jeśli chcesz, by Twoje drewniane meble jak najdłużej zachowały swój kształt i wygląd, zadbaj, by w ich pobliżu nie znajdował się kominek, grzejnik czy też inne źródło ciepła.

Pielęgnacja mebli woskowanych

Pielęgnacja mebli drewnianych polega przede wszystkim na uważnym ich eksploatowaniu. Intensywne użytkowanie może spowodować pojawienie się delikatnych wyszczerbień na krawędziach, czy bardziej widocznym usłojeniem drewna. Od Ciebie zależy czy będziesz postrzegać te zmiany jako coś naturalnego i niepowtarzalnego, czy też jako wadę. Należy jednak pamiętać, że w  tym przypadku drewno nie różni się wcale od innych materiałów, zużywających się w trakcie użytkowania.

Stosując powyższe zasady użytkowania mebli woskowanych  możesz mieć pewność, że Twoje meble będą prezentować się świetnie przez długie lata. Sosnowe drewno nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji istnieje jednak kilka zasad, których należy przestrzegać.

CZYSZCZENIE I PIELĘGNACJA MEBLI WOSKOWANYCH

Meble z woskowanego drewna od lat cieszą się niesłabnącą popularnością, głównie za sprawą ich naturalnego piękna. Mimo, iż są mniej odporne na warunki zewnętrzne i użytkowanie, niż na przykład meble lakierowane, to właśnie dzięki woskowaniu zachowamy naturalną powierzchnię i walory drewna.

Jak czyścić meble woskowane?

Pielęgnacja mebli woskowanych jest prosta – najważniejsze to systematycznie usuwać kurz z ich powierzchni. Jak już wspominaliśmy, woskowane powierzchnie są wrażliwe, dlatego chroń je przed porysowaniem. Do tego zdania najlepiej sprawdzą się miękkie szmatki i ściereczki.  Pozostawiony na meblach kurz wbija się w strukturę drewna i z upływem czasu jest coraz trudniejszy do usunięcia.

Czego unikać przy pielęgnacji mebli woskowanych?

Jedną z najważniejszych zasad jest unikanie wody podczas mycia powierzchni mebli woskowanych. Równie niebezpieczne są wszelkiego rodzaju detergenty – szczególnie niebezpieczne mogą okazać się środki czyszczące zawierające wybielacz. Wosk to naturalny środek konserwujący, dlatego używanie silnych chemicznych środków do jego pielęgnacji nie jest wskazane.

Jak doczyścić meble woskowane?

Jeśli uważasz, że sucha ściereczka to za mało, od czasu do czasu użyj do czyszczenia mebli środków z dodatkiem wosku. Nie tylko czyszczą one drewno, ale uzupełniają też wytarty wosk, tworząc na powierzchni mebla spójną warstwę ochronną. Dzięki temu Twoje meble zachowają swój blask na dłużej, bowiem wosk świetnie maskuje wszelkie zadrapania, ubytki i rysy.

ODNAWIANIE MEBLI WOSKOWANYCH

Wosk jest naturalnym i ekologicznym środkiem do konserwacji i zabezpieczania drewnianych mebli. Pozwala on drewnu oddychać, podkreśla jego naturalne walory i wydobywa jego piękno. Systematyczność pielęgnacji takich mebli jest jednak kluczowa – powłoka ochronna z biegiem czasu po prostu się zużywa.

Poniżej opis procesu odnawiania woskowanej powłoki na drewnie litym.

Jak odnowić powłokę wosku na drewnianych meblach?

Etap 1 – Odpowiednie przygotowanie mebla.

Twoim pierwszym krokiem powinno być rozmontowanie wszystkich ruchomych elementów mebla, takich jak drzwiczki, szuflady i uchwyty. Ten prosty zabieg ułatwi Ci dostęp do wszystkich trudno dostępnych zakamarków.

Etap 2 – Szlifowanie i czyszczenie powierzchni.

Wszystko zależy od stopnia zniszczenia, wytarcia się koloru na meblach woskowanych. Jeśli meble nie posiadają uszkodzeń, tylko kolor jest wyblakły, wówczas wystarczy nałożyć pastę wosku bez wcześniejszego ścierania powierzchni papierem ściernym .

W przypadku gdy mebel jest bardzo zniszczony, posiada znaczne wytarcia i rysy, należy przystąpić do oczyszczenia elementów za pomocą papieru ściernego. W Polsce dostępne są produkty o ziarnistości od P 24 do P 2500 – wybierz papier drobnoziarnisty P220-P240. Po oczyszczeniu należy wygładzić drewnianą powierzchnię za pomocą włókniny ściernej 320-360..

Etap 3 – Wybór odpowiedniego wosku.

Kolejnym krokiem będzie wybranie odpowiedniego wosku. To od Ciebie zależy czy będzie to wosk bezbarwny czy koloryzujący. Jeśli zdecydowałeś się na zastosowanie wosku koloryzującego, zadbaj o to, by był dopasowany do koloru mebla. Pozwoli Ci to uniknąć przebarwień i nieestetycznych plam. Dodatkowo, wybierając wosk o kolorze zbliżonym do odcienia mebla zamaskujesz drobne rysy i pęknięcia. Pamiętaj, że czysty wosk pszczeli nie jest przeznaczony do woskowania mebli. Produkty do woskowania mebli stworzonych na bazie wosku pszczelego, znajdziesz TUTAJ

akcesoria do pielęgnacji mebli

Etap 4 – Nakładanie wosku.

Przechodzimy do najważniejszego etapu, czyli nakładania wosku. Niewielką ilość wosku umieść na suchej gąbce i wcieraj w drewno – wzdłuż słoi drewna (nie okrężnymi ruchami).  Po wyschnięciu wypoleruj i wygładź powierzchnie przy pomocy włókniny ściernej, tak samu – wzdłuż słoi drewna. Pozostawić jeszcze do wyschnięcia. Gotowe.

Wosk do pielęgnacji mebli