Wygląda na to, że zima opuściła nas na dobre. Niewątpliwie to znak, że nadchodzą ciepłe i słoneczne dni, które można spędzać na balkonie. Jeśli Twoje dotychczasowe meble na taras już się wysłużyły, to koniecznie przeczytaj ten tekst. Mamy dla Ciebie kilka wskazówek i inspiracji, o których warto pamiętać podczas urządzania tarasu. 

Drewniane meble tarasowe

Jeśli dysponujesz wolną przestrzenią na balkonie lub tarasie, to warto abyś zagospodarował ją na kącik, w którym wraz z rodziną czy przyjaciółmi będziesz mógł spędzać ciepłe, pogodne dni. Kluczową kwestią i najważniejszym elementem aranżacji są w tym przypadku meble. Zdecydowanie krzesła, ławki i stoliki, oprócz walorów estetycznych, powinny spełniać jeszcze dwie ważne funkcje: muszą być funkcjonalne i wytrzymałe. 

Wiele osób uważa, że meble drewniane nie nadają się do użytkowania na zewnątrz. Dzisiaj spróbujemy obalić ten mit i pokazać, że drewniane krzesła czy taborety jak najbardziej sprawdzą się na balkonie. 

Nowoczesne metody produkcji, a przede wszystkim niezawodne środki do impregnacji mebli, sprawią, że meble wykonane z litego drewna są znacznie trwalsze. Bez wątpienia meble tarasowe nie muszą być wykonane z metalu lub plastiku, dlatego też jeśli chcesz wybrać naturalny materiał, drewno z pewnością spełni Twoje oczekiwania.

Jak wybrać meble na balkon lub taras?

Jeśli decyzja o wyborze drewnianych mebli została już podjęta, to przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę  na jakość materiału, z którego są zrobione oraz na sposób impregnacji. Powierzchnia mebli jest zwykle pokryta warstwą oleju, bejcy czy lakieru, dzięki temu tworzy barierę ochronną. W Meblo-Wosku możesz wybierać spośród mebli woskowanych na bazie naturalnego wosku pszczelego oraz mebli lakierowanych. Bezsprzecznie na rynku znajdziesz również meble wykonane z surowego drewna – wtedy wszystkie czynności zabezpieczające musisz przeprowadzić we własnym zakresie. 

Wybierając meble na balkon lub taras, dokładnie zmierz dostępną przestrzeń. Poświęć czas na staranne zaplanowanie miejsca dla poszczególnych elementów. Jeśli masz do dyspozycji niewielką powierzchnię, miej na uwadze komfort osób, które będą z niej korzystać. Być może w Twoim przypadku, zamiast dużego stołu i krzeseł sprawdzi się ławeczka, bezsprzecznie spełni dwie funkcje: siedziska i schowka. 

Woskowane czy lakierowane – jakie meble wybrać?

Meble drewniane z natury nie lubią wilgoci i gwałtownych zmian temperatury, dlatego nie ma możliwości, by znajdowały się na balkonie przez cały rok. W sezonie najlepiej sprawdzą się na zadaszonych powierzchniach, ponieważ nie będą w pełni narażone na działanie promieni słonecznych oraz deszczu. Niewątpliwie meble lakierowane są znacznie bardziej odporne na działanie warunków atmosferycznych niż meble woskowane. Ochronna warstwa nieprzepuszczalnego lakieru dodatkowo stanowi ochronę przed różnymi uszkodzeniami, zarysowaniami oraz przebarwieniami. Więcej na ten temat pisaliśmy [tutaj]

Jak dbać o meble drewniane?  

Aby drewniane meble doskonale się prezentowały i nie uległy zniszczeniu, należy odpowiednio o nie dbać i regularnie je czyścić. O pielęgnacji mebli woskowanych znajdziesz na naszym blogu osobny artykuł. Stosując opisane przez nas zasady, będziesz mieć pewność, że Twoje meble pozostaną piękne i trwałe. Natomiast jeśli chodzi o meble lakierowane, przede wszystkim kluczową kwestią jest pielęgnacja. Zdecydowanie, nie korzystaj z produktów o konsystencji tłustego mleczka. Do czyszczenia mebli używaj wody np. z dodatkiem mydła. Przecieraj je najpierw mokrą szmatką, a następnie suchą. W ten sposób usuniesz wszystkie zabrudzenia i nadasz drewnu połysk. 

meblo-wosk-meble-na-taras
źródło: Pinterest

Pamiętaj o dodatkach

Urządzając taras, zadbaj o małe, ale znaczące elementy. Takie gadżety jak doniczki z kwiatami, lampiony czy światełka na sznurku nadadzą temu miejscu wyjątkowego klimatu, przytulności i intymności. Warto zadbać również o tekstylia takie jak koce i poduszki. Udekorowanie balkonu wcale nie jest trudne! Pamiętając o niewielkich dodatkach wyczarujesz doskonałe miejsce do relaksu. Zanim jednak nadejdzie czas odpoczynku, zachęcamy do wiosennych porządków. Uprzątnij całą przestrzeń, pozbądź się niepotrzebnych mebli oraz innych przedmiotów i stwórz sobie miejsce, w którym z radością będziesz spędzać każdą wolną chwilę.