Pielęgnacja drewna sosnowego – krok po kroku. Meble z woskowanego drewna od lat cieszą się niesłabnącą popularnością, głównie za sprawą ich naturalnego piękna. Mimo, iż są mniej odporne na warunki zewnętrzne i użytkowanie, niż na przykład meble lakierowane, to właśnie dzięki woskowaniu zachowują naturalną powierzchnię i walory drewna.

Zatem jak pielęgnować meble woskowane? W poprzednim wpisie mówiliśmy, czego należy unikać podczas użytkowania mebli woskowanych, by nie uszkodzić ich powłoki. Dzisiaj skupimy się na ich czyszczeniu i pielęgnacji.

Jak czyścić meble woskowane?

Pielęgnacja drewna sosnowego jest prosta – najważniejsze to systematycznie usuwać kurz z ich powierzchni. Jak już wspominaliśmy, woskowane powierzchnie są wrażliwe, dlatego warto chronić je przed porysowaniem. Do tego zdania najlepiej sprawdzą się miękkie szmatki i ściereczki.  Pozostawiony na meblach kurz wbija się w strukturę drewna i z upływem czasu jest coraz trudniejszy do usunięcia.

Czego unikać przy pielęgnacji mebli woskowanych?

Jedną z najważniejszych zasad o jakiej musisz pamiętać to jest unikanie wody podczas mycia powierzchni mebli woskowanych. Równie niebezpieczne są wszelkiego rodzaju detergenty – szczególnie niebezpieczne mogą okazać się środki czyszczące zawierające wybielacz. Wosk to naturalny środek konserwujący, dlatego producenci nie polecają używanie silnych chemicznych środków do jego pielęgnacji.

Jak doczyścić meble woskowane?

Jeśli uważasz, że do pielęgnacji drewna sosnowego sucha ściereczka to za mało, od czasu do czasu użyj do czyszczenia mebli środków z dodatkiem wosku. Nie tylko czyszczą one drewno, ale uzupełniają też wytarty wosk, co stworzy na powierzchni mebla spójną warstwę ochronną. Dzięki temu Twoje meble zachowają swój blask na dłużej, bowiem wosk świetnie maskuje wszelkie zadrapania, ubytki i rysy.

Odnawianie mebli woskowanych

Woskowanie jest naturalną i ekologiczną metodą konserwacji drewna. Pozwala zachować naturalne walory surowca, jednak nie należy  do najtrwalszych sposobów – z biegiem czasu warstwa ochronna po prostu się ściera. Dlatego też producenci mebli zalecają odnawianie warstwy wosku raz do roku. Jest to prosty zabieg, który z łatwością wykonasz samodzielnie – wystarczy, że zastosujesz się do kilku wskazówek, które już niebawem pojawią się na naszym blogu.