Przed Tobą wyzwanie w postaci zaaranżowania lub całego mieszkania? Sprawdź, jakie są największe błędy przy aranżacji wnętrz i czego należy się wystrzegać, aby stworzyć piękne, przytulne i ergonomiczne pomieszczenie. 

Błąd 1: nietrafne połączenia kolorystyczne

Jednym z głównym sposobów na zachowanie harmonii i spójności we wnętrzu jest dobór odpowiednich kolorów ścian, mebli i dodatków. Na początek ważna kwestia: aranżując wnętrze trzeba zdawać sobie sprawę, że nie każdy z kolorów sprawdza się jako dominujący.

Jeśli Twoim ulubionym kolorem jest krwista czerwień, jaskrawy róż czy głęboka czerń, zastanów się zanim wprowadzisz go do pomieszczenia w dużej ilości. Intensywne, mocne barwy mogą odwracać uwagę i przytłaczać nie tylko ciebie, ale również innych domowników lub gości, których przyjmujesz w domu. Mocne barwy będą doskonale wyglądać w postaci dodatków i niewielkich detali, które nadadzą aranżacji charakteru i oryginalności. 

Jako kolory bazowe warto wybierać neutralne barwy: odcienie bieli, szarości, beże, pastele czy delikatne kolory ziemi. Dzięki nim uzyskasz we wnętrzu harmonię i spokój. Takie kolory sprawdzą się jako podstawa, do której w kolejnych etapach urządzenia wnętrza możesz dobierać bardziej odważne dodatki. 

drewniana-szafka

Błąd 2: za dużo mebli i dodatków

Less is more czyli mniej znaczy więcej! To powiedzenie doskonale pasuje do tematu aranżacji wnętrz. Wiele osób, które podejmują wyzwanie umeblowania i udekorowania pomieszczenia, wpada w pułapkę kupowania zbyt wielu mebli i dodatków. Zanim popełnisz ten sam błąd, zrób listę rzeczy niezbędnych w danym wnętrzu. W pierwszej kolejności zadbaj o ergonomię i funkcjonalność pomieszczenia. Jeśli wiesz już, jakich mebli oraz sprzętów nie może zabraknąć w Twoim wymarzonym salonie czy sypialni, przejdź do elementów dekoracyjnych. 

Jeśli dobór odpowiednich elementów tak, by tworzyły spójną całość, jest dla Ciebie problematyczny, staraj się trzymać jednego stylu. Zarówno na naszym blogu jak i w branżowej prasie znajdziesz masę porad, dotyczących tego jak zaaranżować wnętrze w skandynawskim, prowansalskim czy loftowym stylu. Trzymając się wskazówek ekspertów osiągniesz wymarzony efekt. 

Błąd 3: źle zaplanowane oświetlenie

Oświetlenie rozplanowane w niewłaściwy sposób może być jedną z największych zmor w mieszkaniu. Aranżując wnętrze, pamiętaj o tym, że w pomieszczeniu powinny znaleźć się trzy rodzaje światła: główne, robocze i tzw. nastrojowe. O ile nastrojowe światło pełni przede wszystkim funkcję dekoracyjną i nadaje wnętrzu przytulności, o tyle zarówno światło główne jak i robocze są nam potrzebne w codziennym życiu. Rodzaje oświetlenia należy wybierać uwzględniając rodzaj pomieszczenia. W jadalni warto zadbać o żyrandol lub lampę wiszącą, znajdującą się bezpośrednio nad stołem. W przypadku kuchni istotne będą lampki oświetlające blat roboczy, natomiast w gabinecie bardzo ważna będzie lampa znajdująca się na biurku. 

oswietlenie-meblo-wosk

Błąd 4: brak konsekwencji 

Podczas meblowania i dekorowania mieszkania kluczowa jest konsekwencja i dotyczy ona zarówno stylu aranżacyjnego jak i proporcji. Warto zadbać o to, by w pomieszczeniach panowała podobna “energia” i dominowała spójna kolorystyka. Dzięki temu znacznie łatwiej zachować w domu harmonię i spokój. Jeśli kuchnia została przez Ciebie zaaranżowała w stylu prowansalskim, graniczący z nią loftowy salon będzie wprowadzał chaos i zdziwienie. 

Błąd 5: nadążanie za trendami za wszelką cenę

Moda, zarówno w branży ubraniowej jak i w designie, dynamicznie się zmienia. Kolory, które były modne sezon lub dwa temu, niekoniecznie dzisiaj będą strzałem w dziesiątkę. Warto śledzić trendy i inspirować się nimi podczas dekorowania wnętrza, jednak bardzo łatwo możesz wpaść w pułapkę kopiowania aranżacji z katalogów. Takie wnętrze z pewnością będzie dobrze wyglądać, jednak niekoniecznie musi pasować do gustu i usposobienia domowników.. Dlatego, zarówno jeśli chodzi o kolory jak i inne elementy, rekomendujemy wybór uniwersalnych rozwiązań. Obowiązujące trendy możesz łatwo wprowadzić do pomieszczenia za pomocą dodatków i tekstyliów.