Zdecydowałeś się na zakup takich mebli drewnianych? Gratulujemy, bo podjąłeś naprawdę dobrą decyzję, która będzie procentować przez wiele kolejnych lat :). Meble drewniane wykonane z litego drewna sosnowego są trwałe, niezawodne i niepowtarzalne, a to tylko niektóre z ich zalet! O tym, dlaczego warto je wybrać, pisaliśmy między innymi [tutaj].
Drewniane meble z natury są bardzo wytrzymałe, jednak warto zastosować się do kilku prostych zasad, aby sosnowe czy dębowe komody, stoły i szafy zachowały doskonały wygląd znacznie dłużej. Przygotowaliśmy dla Ciebie garść wskazówek, które pomogą Ci odpowiednio użytkować i pielęgnować meble drewniane. Jeśli będziesz pamiętać o kilku prostych zasadach, meble kupione w naszym sklepie ozdobią Twoje wnętrza przez lata.
Bardzo ważną kwestią jest też konserwacja mebli. Wiele zależy od tego, czym pokryta jest ich wierzchnia warstwa. W inny sposób pielęgnuje się meble woskowane, innych preparatów używa się do mebli lakierowanych, a jeszcze inaczej należy dbać o te pokryte bejcą. W przystępny sposób wyjaśniamy to [tutaj].
Regularna konserwacja mebli to jednak nie wszystko. Każdego dnia warto pamiętać o kilku prostych zasadach, które z pewnością pozytywnie wpłyną na ich wygląd i stan:
1. Ustaw meble w odpowiedniej odległości od źródeł ciepła
Drewniane meble nie przepadają za wysokimi temperaturami. Dlatego zwróć uwagę na to, czy w ich pobliżu nie znajdują się kaloryfery lub kominek. Dla najlepszej ochrony mebli, ustaw je przynajmniej jeden metr od źródeł ciepła. Jeśli w Twoim mieszkaniu zastosowano system ogrzewania podłogowego, pod drewnianą szafę czy konsolę koniecznie podstaw filcowe podkładki.
2. Monitoruj temperaturę i wilgotność w pomieszczeniu
Jak już wspomnieliśmy, wysoka temperatura źle wpływa na meble wykonane z litego drewna. Postaraj się, aby w pomieszczeniu nie było nigdy mniej niż 15 i więcej niż 30 stopni Celsjusza. Bardzo ważna jest również wilgotność. Dla mebli będzie najlepiej, jeśli utrzyma się w okolicy 60%. Zadbaj również o to, aby regularnie wietrzyć pomieszczenie.
3. Korzystaj z podkładek pod kubki i garnki oraz pod kartki, na których piszesz
Odkładanie gorących lub bardzo zimnych naczyń bezpośrednio na drewnianych blatach grozi powstawaniem plam i przebarwień, które bywają kłopotliwe do usunięcia. Pisząc długopisem po kartce, która leży bezpośrednio na blacie, narażasz drewno na powstanie śladów i wgłębień, w które później będzie wnikał brud. Zadbaj o to, by na drewnianych stołach, biurkach i konsolach znalazły się odpowiednie podkładki, które zabezpieczą powierzchnię mebli przed ewentualnym uszkodzeniem.
4. Nie narażaj mebli na kontakt z wodą
Drewno wchłania wilgoć i pod jej wpływem może się wypaczać. Jeśli przez przypadek coś rozlejesz, zadbaj o to, by natychmiast wytrzeć plamę do sucha.
5. Regularnie przecieraj kurze
Zwracaj uwagę na to, aby na meblach nie zalegał kurz, który może wnikać w pory drewna. Do przecierania używaj suchej ściereczki lub przeznaczonej do tego szczotki.
6. Pamiętaj o konserwacji mebli
Woskowane powierzchnie są bardzo delikatne i podatne na zarysowania, ale to właśnie dzięki woskowi utrzymują naturalny wygląd i wszystkie walory materiału, z którego zostały wykonane. Posiadając meble pokryte naturalnym woskiem pszczelim, pamiętaj o tym, aby co jakiś czas czyścić je i odnawiać. O prawidłowej pielęgnacji drewnianych mebli woskowanych pisaliśmy między innymi [tutaj] oraz [tutaj].