Kredens kuchenny — mebel z historią
Pierwsze kredensy pojawiły się już w średniowieczu. W okresie renesansu zaczęły powstawać różne ich rodzaje, na przykład kredens narożny lub dressoir – specjalny mebel, który w Boże Ciało wystawiano przed dom, żeby wyeksponować na nim srebra. Ilość półek mebla świadczyła o pozycji społecznej gospodarza domu. Od XVII wieku kredens służył już tylko do eksponowania i przechowywania zastawy kuchennej, a forma, którą wówczas przyjął przetrwała do dziś. W XIX wieku kredens kuchenny drewniany na dobre zadomowił się na wsi i z sielską aranżacją kojarzy się do teraz.
Jak wygląda drewniany kredens kuchenny?
Kredens kuchenny drewniany składa się najczęściej z dwóch części. Pierwszą jest podstawa która swoim wyglądem przypomina dużą komodę lub bufet. Może być wyposażona w drzwiczki, szuflady lub jedno i drugie. W dolnej części regału można przechowywać kuchenne tekstylia lub akcesoria. Na podstawie kredensu znajduje się nadstawka. Może mieć formę prostego regału lub przeszklonej witryny. To miejsce w którym doskonale odnajdą się talerze, miski, filiżanki i inne naczynia kuchenne. Kredens sosnowy najczęściej ma lekko dekoracyjny charakter. Jego front zdobią rzeźbienia i eleganckie metalowe uchwyty. Niekiedy ma także gzyms u góry. Najczęściej pokryty jest woskiem w kolorze jasnego brązu lub w odcieniach bieli. Niektóre modele na powierzchni mają modne przecierki.
Kredensy mogą mieć różną formę i składać się z różnej ilości półek. Mogą być w całości otwarte lub posiadać zamykaną szafkę. To, na jaki rodzaj kredensu się zdecydujecie, powinno zależeć w pełni od waszych potrzeb i upodobań, jednak warto pamiętać, że im mniej mebel ten posiada otwartych półek, tym łatwiej utrzymywać w nim porządek.
Kuchnia z kredensem – jak ją urządzić?
Ten mebel kryje skarby, ale i sam bywa skarbem, bo pamięta niejedną rodzinną tajemnicę: wspomnienie dzieciństwa czy kulinarne popisy babci.
Kredens sprawdzi się w każdej kuchni. Jednak, aby był on funkcjonalny, musicie zastanowić się nad tym, czego od niego oczekujecie i do czego ma służyć. Podstawowym zadaniem kredensu jest przechowywanie niezbędnych w każdej kuchni akcesoriów, jednak dla wielu istotna może być także jego funkcja dekoracyjna.
Wybierając kredens do kuchni trzeba przede wszystkim kierować się jego rozmiarem i estetyką – musi doskonale komponować się z kuchenną aranżację, nie przytłaczając i nie dominując tego wnętrza.
Na co zwrócić uwagę?
-Pochodzenie i jakość materiału, z jakiego wykonany jest kredens – doskonale sprawdzają się meble z litego drewna sosnowego.
-Przyjrzyj się detalom – zwróć uwagę, czy każdy, nawet najmniejszy szczegół wykonany jest precyzyjnie, uchwyty, zawiasy itp.
-Sprawdź, czy producent używa naturalnych składników do woskowania lub malowania kredensów – czy są bezpieczne i przede wszystkim jak wpływają na ostateczny wygląd kredensu.
-Potencjalna szkodliwość dla środowiska – sprawdź, jaki jest stosunek producenta do kwestii dbania o naszą planetę. Wybieraj meble w 100 % ekologiczne. Nasze meble takie właśnie są. ?
Kupując meble z litego drewna warto wybrać kredens do salonu od polskiego producenta. Dlaczego? Wspieranie lokalnych przedsiębiorców to część świadomych, odpowiedzialnych społecznie zakupów. To nie tylko dodatkowe wpływy z podatków, ale przede wszystkim możliwość rozwoju dla polskiego producenta i jego pracowników. Często jakość mebli kuchennych produkowanych przez mniejsze firmy jest znacznie wyższa od tych tworzonych na masową skalę. Firma Meblo-Wosk jest przedsiębiorstwem opartym na wieloletniej tradycji i bogatym rzemieślniczym doświadczeniu. Meble wykonane z litego drewna sosnowego nabierają niepowtarzalnego wyglądu i dają stuprocentową gwarancję satysfakcji.
Kredensy w różnych stylach
Co kraj, to obyczaj – mówimy. Ale jedno nas łączy – sentyment do starych kredensów.
Stylistyka wnętrz sprawiła, że drewniane kredensy pasują do każdego wnętrza i nie są już zarezerwowane jedynie do przestrzeni kuchennych.
Kredens kuchenny swoim wyglądem przywołuje wspomnienia sielskich wakacji w babcinym domu. Dlatego doskonale pasuje do aranżacji rustykalnej. Warto także postawić go w kuchni w stylu prowansalskim lub shabby chic, gdzie będzie doskonałym miejscem do układania dekoracyjnych akcesoriów i bibelotów. Kredens kuchenny może również odnaleźć się w lofcie, gdzie będzie stanowił ciekawy kontrapunkt dla industrialnych mebli. Drewniany kredens wraca do łask, dlatego warto znaleźć dla niego miejsce w swojej aranżacji!
Kredens w stylu rustykalnym
To nie te nowoczesne a rustykalne kredensy przeżywają prawdziwe oblężenie. Rustykalne kredensy w kuchni tworzą przytulną i domową atmosferę, przypominającą tą sprzed kilkunastu lat u babci. W rustykalnych kredensach nie ma mowy o „idealności”. Meble w tym stylu posiadają liczne nierówności widoczne na strukturze drewna, w większości jest to drewno sosnowe charakteryzujące się zwiększoną sęcznością, nie może zabraknąć tu również metalowych zawiasów i uchwytów, a szuflady koniecznie powinny być wsparte na drewnianych prowadnicach. Często stosowanym zabiegiem jest wykonywanie kredensów rustykalnych w dwóch kolorach, jaśniejszy korpus i ciemniejszy blat, zastosowanie ciemniejszego blatu sprawia, że jest on bardziej praktyczny i mniej zauważalne są na nim wszelkie uszkodzenia wynikające z naturalnego użytkowania np. w kuchni.
Skandynawski trend w aranżacjach
Ogromną popularnością cieszą się również kredensy w stylu skandynawskim. Jeżeli mówimy o meblach w tym stylu to mamy na myśli kredensy woskowane na biało lub bielone z widoczną strukturą drewna, często z licznymi przecierkami na krawędziach i rantach, które dodają meblom jednocześnie lat i uroku. Kuchnie w stylu prowansalskim optycznie powiększają wnętrze ze względu na zastosowanie jasnych barw, w kuchniach o takim charakterze nie może zabraknąć świeżej, pachnącej lawendy, zazdrostek w oknach czy naturalnego lnu. Szuflady w kredensach skandynawskich zastąpiono drewnianymi, surowymi bądź bielonymi paczkami lub koszami rattanowymi.
Prowansalski styl w kuchni
Utarło się, że kredensy prowansalskie są przecierane na biało. A tymczasem niektórzy chętnie je malują także na inne kolory lub zostawiają drewno naturalne. Zwykle prowansalskie kredensy są z litej sosny. Te w kuchni mają drzwiczki przesłonięte kurniczą siatką, natomiast bardziej eleganckie, w salonie, posiadają przeszklone nadstawki. Meble w stylu prowansalskim wyróżnia ciekawy design, a także charakterystyczne połączenie bieli z naturalnym kolorem drewna. Niebarwione drewno stanowi subtelne nawiązanie do bliskości natury, jaką charakteryzują się wszystkie stylowe meble. Prowansja to kraina pachnąca lawendą, bogata w wiejskie krajobrazy, przyjemne popołudnia przy herbacie, których wyraźne akcenty zauważa się z tradycyjnym wzornictwie.
Lubimy również białe meble prowansalskie za ciepło, które wnoszą do domu. Dlatego jadalnia w stylu prowansalskim jest jednym z najczęstszych realizowanych marzeń. A jeśli dodatkowo urządzimy salon w stylu prowansalskim, otrzymamy dom pełen rodzinnego ciepła.
Nie ma to jak włoska kuchnia!
Kredens drewniany to mebel typowo włoski. Do połowy XV wieku był otwartą szafką z półkami, na których trzymano zastawę stołową. Kredens, jaki znamy dziś, powstał około roku 1600 we włoskim regionie Emilia-Romania. Podczas obiadów wydawanych przez rodziny szlacheckie wystawiano na nim półmiski z jedzeniem. Zaufany sługa, zwany Maestro Credenziere, wchodził do sali bankietowej i próbował wszystkich dań – w ten sposób miał zapewnić gości, że potrawy nie są zatrute. Kiedy powiedział: „Szanowni państwo, podajemy wam sprawdzone jedzenie”, można było zacząć ucztowanie.
Dzisiaj we Włoszech znajdziemy bardzo dużo wariacji na temat tradycyjnego kredensu. Credenzą nazywa się też szafki bez nadstawki. Modne są meble o klasycznych kształtach, ale w nowoczesnym wykończeniu. Ustawione w salonie, kryją często przebogate kolekcje kryształów. Ze wszystkich aranżacji wyposażenia wnętrz kredensy w stylu włoskim są równoznacznikiem luksusu i wyrafinowanego smaku w stylizacji. Piękne projekty ubrane w doskonałe materiały i precyzyjne wykonanie wyróżniają meble spośród pozostałych stylów. Wystarczy pierwsze spojrzenie na wnętrze, w którym stoi drewniany kredens i już wiemy z jakim typem mieszkańca mamy do czynienia.
Kuchnia urządzona – po polsku
Typowy polski kredens? Masywny, sosnowy. Barokowe, ogromne dwa na trzy metry, z falistym szczytem i bogatymi intarsjami. Uchodziły za bardzo praktyczne i, choć zajmowały dużo miejsca, niechętnie się ich pozbywano. W okresie art déco obok tradycyjnych pojawiły się tak zwane kombajny zwieńczone fantazyjnie wygiętą półką lub wbudowanym zegarem. Dziś często spotykamy pasjonatów, którzy są gotowi wstawić do nowoczesnego wnętrza stylizowany na stary kredens.