Sypialnia to miejsce sprzyjające odpoczynkowi. Tu każdy detal ma znaczenie i wpływa na Twój komfort i samopoczucie. Urządzając wnętrze trzeba stanąć przed wieloma wyzwaniami, a jednym z nich jest wybór mebli – ich stylu formy, materiału oraz koloru. Dziś odpowiemy na pytanie: jasne czy ciemne meble – które z nich lepiej sprawdzają się w sypialni? 

Kolory we wnętrzach

Podczas urządzania wnętrza ważnym czynnikiem jest przede wszystkim gust domowników. Meble, dodatki oraz całe wyposażenie powinny podobać się tym, którzy na co dzień będą z nich korzystać. Czym poza upodobaniami należy się kierować? Bardzo ważnym czynnikiem jest kolor mebli, który decydująco wpływa na odbiór całego pomieszczenia i atmosferę jaka w nim panuje. Pisaliśmy o tym w naszym tekście pt. Kolory w aranżacji wnętrz. Jak łączyć ze sobą barwy? 

Jasne meble do sypialni

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że kolory wpływają na nastrój. Właśnie dlatego w sypialni mile widziane są jasne barwy, które sprzyjają relaksowi. W pomieszczeniach, w których dominują stonowane odcienie łatwo odprężysz się i odpoczniesz po ciężkim dniu. Co więcej, jasne powierzchnie powiększają optycznie przestrzeń, dlatego warto stosować je w przestrzeniach o niewielkim metrażu. Jasne meble będą pasować we wnętrzach minimalistycznych lub urządzonych w skandynawskim czy prowansalskim stylu. Kliknij [tutaj] aby poznać inne sposoby na optyczne powiększenie wnętrza.

meble-drewniane-meblo-wosk

Meble w ciemnych kolorach

Ciemne meble również mogą okazać się doskonałym wyborem do sypialni. Głębokie brązy i inne barwy w ciemnych tonach tworzą intymną atmosferę. Ponadto, drewniane szafy, łóżka czy komody wykończone ciemnym lakierem lub woskiem prezentują się bardzo porządnie i szlachetnie. Właśnie dlatego będą strzałem w dziesiatkę jako elementy wnętrza urządzonego w klasycznym stylu. 

Meble do sypialni – czym kierować się przy wyborze?

Gust to ważny, ale nie jedyny czy czynnik, który należy brać pod uwagę podczas zakupu mebli i wyboru ich koloru. Jeśli masz wątpliwości co do koloru drewna, bezpiecznym i trafionym wyborem będzie kontrast do koloru ścian. Jeśli chcesz, żeby w Twojej sypialni ściany były jasne, kremowe i w rozbielonych barwach, śmiało możesz wybrać ciemniejsze meble. W wypadku, gdy pokryjesz ściany ciemniejszymi, głębokimi kolorami, warto zainwestować w meble w znacznie jaśniejszym odcieniu. Dzięki takiemu zabiegowi wnętrze nie będzie wyglądało na przytłaczające, a każdy element aranżacji przykuje wystarczająco dużo uwagi. 

meble-drewniane-meblo-wosk

Wybór kolorów do sypialni, ale również każdego innego wnętrza determinują dwie kwestie: wielkość oraz kształt pomieszczenia. W niewielkich pokojach zawsze korzystniej będą wyglądać jasne kolory. Warto wtedy zadbać też o dodatkowe źródła światła i naturalne nasłonecznienie. Większe metraże pozwalają na eksperymenty: na dużej przestrzeni bez obaw możesz zwiększyć udział ciemnych, a nawet czarnych elementów. 

Najważniejszy jest umiar

Pamiętaj, że sypialnia to miejsce stworzone do odpoczynku. Wybierając meble, tekstylia i inne dodatki kieruj się przede wszystkim komfortem oraz wygodą. Warto, by w sypialni oprócz łóżka pojawiły się również szafki nocne, szafa czy komoda. Bezpiecznym rozwiązaniem będzie wybór wszystkich mebli w podobnej gamie kolorystycznej i jednakowym stylu. Dzięki temu uzyskasz we wnętrzu balans i harmonię. Więcej o tym, jak zaaranżować przytulną sypialnię możesz przeczytać [tutaj]