Zasady, pielęgnacja, konserwacja

Drewniane meble woskowane to naturalny element wnętrza, który nadaje ciepła i uroku każdej aranżacji. Solidne i trwałe, a jednocześnie delikatne wymagają regularnej pielęgnacji, aby mogły służyć nam przez lata.

ZASADY UŻYTKOWANIA MEBLI WOSKOWANYCH

Zanim jednak przejdziemy do tematu pielęgnacji mebli woskowanych, należy wspomnieć czego należy unikać w ich codziennym użytkowaniu.

Pierwszą, a przede wszystkim najważniejszą zasadą jest unikanie wody. Meble z naturalnego drewna nie lubią wody, nie są wodoodporne, dlatego jeśli zdarzy Ci się rozlać na jego powierzchnię jakikolwiek płyn, postaraj się ją jak najszybciej osuszyć. Warto również pamiętać o tym, aby na powierzchniach mebli z drewna nie zostawać żadnych wilgotnych przedmiotów. Wsiąknięcie wody w strukturę może spowodować nieodwracalne szkody.

Kolejnym równie szkodliwym czynnikiem jest ciepło. Większość z Was zapewne wie, że nie należy kłaść gorących naczyń bezpośrednio na drewnianych meblach, ponieważ często skutkuje to pojawieniem się odbarwień, których usunięcie może się okazać niemożliwe. Jeśli masz ochotę usiąść przy swoim drewnianym stole i cieszyć się smakiem porannej kawy, pamiętaj by filiżankę odłożyć na spodek, czy podkładkę. Jeśli chcesz, by Twoje drewniane meble jak najdłużej zachowały swój kształt i wygląd, zadbaj, by w ich pobliżu nie znajdował się kominek, grzejnik czy też inne źródło ciepła.

Warto pamiętać, że drewno sosnowe nieustannie pracuje, pochłania i oddaje wilgoć z powietrza zależnie od warunków panujących w pomieszczeniu. Zbyt duża wilgoć może spowodować, że drewno spuchnie, natomiast zbyt suche powietrze może spowodować pęknięcie mebla.

drewniany stol woskowany do jadalni

CZYSZCZENIE I PIELĘGNACJA MEBLI WOSKOWANYCH

Pielęgnacja mebli woskowanych jest prosta – najważniejsze to systematycznie usuwać kurz z ich powierzchni. Jak już wspominaliśmy, woskowane powierzchnie są wrażliwe, dlatego warto chronić je przed porysowaniem. Do tego zdania najlepiej sprawdzą się miękkie szmatki i ściereczki.  Pozostawiony na meblach kurz wbija się w strukturę drewna i z upływem czasu jest coraz trudniejszy do usunięcia.

 Czego unikać przy pielęgnacji mebli woskowanych?

Jedną z najważniejszych zasad jest unikanie wody podczas mycia powierzchni mebli woskowanych. Równie niebezpieczne są wszelkiego rodzaju detergenty – szczególnie niebezpieczne mogą okazać się środki czyszczące zawierające wybielacz. Wosk to naturalny środek konserwujący, dlatego używanie silnych chemicznych środków do jego pielęgnacji nie jest wskazane.

Jak doczyścić meble woskowane?

Jeśli uważasz, że sucha ściereczka to za mało, od czasu do czasu użyj do czyszczenia mebli środków z dodatkiem wosku. Nie tylko czyszczą one drewno, ale uzupełniają też wytarty wosk, tworząc na powierzchni mebla spójną warstwę ochronną. Dzięki temu Twoje meble zachowają swój blask na dłużej, bowiem wosk świetnie maskuje wszelkie zadrapania, ubytki i rysy.

jasny wosk

KONSERWACJA MEBLI WOSKOWANYCH

Aby woskowane meble drewniane utrzymały swój wygląd zalecamy jego regularną konserwację, dzięki której zachowają swój połysk i prezencję na lata.

Meble woskowane można konserwować poprzez zastosowanie nowej, dodatkowej warstwy wosku. Nasza firma poleca poniższe produkty:

Wosk w formie pasty Fiddes Supreme Wax– to wosk do wykończenia mebli , jest to mieszanina najwyższej jakości naturalnych wosków przeznaczonych do pielęgnacji i konserwacji drewna surowego. Powierzchnia drewniana wykończona woskiem nabiera naturalnego piękna i szlachetności niedostępnej dla materiałów lakierniczych. Wosk w zależności od ilości naniesienia oraz stopnia polerowania – tworzy powłokę matową bądź o silnym, aksamitnym połysku.

 

Wosk w formie sprayu Starwax Wosk Antiquaire– to wosk w aerozolu przeznaczony do woskowania rzeźb i snycerki oraz do codziennej pielęgnacji mebli drewnianych, woskowanych. Dzięki nakładaniu przez rozpylanie pozwala równomiernie woskować drewno. Odżywia włókna, podkreśla urodę słojów. Po wypolerowaniu pozostawia subtelny satynowy połysk.

wosk do pielęgnacji w spray