Nadchodzą Święta Wielkanocne – radosny i magiczny czas. W tym roku zachęcamy do przyłączenia się do akcji #zostańwdomu i spędzenia świąt w kameralnym gronie. Mimo wyjątkowej sytuacji, warto zadbać o dekoracje i gadżety, które wprowadzą do Twojego mieszkania iście świąteczny nastrój. Sprawdź, jakich elementów nie może u Ciebie zabraknąć i o czym warto pamiętać, dekorując wielkanocny stół. Zaczynamy!

Wielkanocna zastawa

Podobnie jak w przypadku Świąt Bożego Narodzenia, w Wielkanoc to stół staje się centralnym punktem każdego domu. Warto zadbać o to, by oprócz smakowitych potraw nie zabrakło na nim pięknych dekoracji. Kluczowym aspektem jest jednak samo nakrycie: porcelana oraz sztućce. Zadbaj o spójność kolorystyczną: w przypadku talerzy najlepiej sprawdza się klasyczna biel, jednak my zachęcamy do eksperymentowania z kolorami. Na wielkanocnym stole pięknie będą wyglądać talerze w pastelowych kolorach: beżach, różach czy błękitach. Wielkanoc to czas radości, którą warto eksponować na każdym kroku.

W naszej aranżacji wielkanocnego stołu postawiliśmy na jednokolorową, jasnoróżową zastawę. Kolorowe talerze to ciekawe urozmaicenie, pod warunkiem, że ich barwa nie będzie zbyt nasycona. Podobnie w przypadku złotych sztućców – to ciekawe przełamanie, które pasuje zarówno do klasycznych, monochromatycznych aranżacji jak i bardziej nowoczesnych rozwiązań. Jeśli Twoja koncepcja przewiduje wielkanocny stół rustykalny, może warto wybrać naczynia gliniane, które wyglądają na takie zrobione ręcznie? W ten sposób dodatkowo podkreślisz wiejski klimat i osiągniesz oryginalny, zachwycający efekt. 

Świąteczne tekstylia

Obrusy, serwetki i bieżniki nadają nie tylko elegancji, ale również przytulności. Wybór tekstyliów jest niemal nieograniczony: począwszy od małych dzierganych serwetek, poprzez podłużne bieżniki, aż po obrusy przykrywające największe stoły. W minimalistycznych aranżacjach sprawdzą się np. lniane obrusy pozbawione wzorów. W przypadku rustykalnych dekoracji warto wybrać klasyczne, białe nakrycie lub… całkowicie zrezygnować z obrusu. Stół udekorowany w pastelowych kolorach warto wzbogacić o tekstylia z ornamentami. Pamiętaj, by zachować umiar i przy pozostałych dodatkach postawić na minimalizm.

Naturalne ozdoby

Porcelana i tekstylia to nie wszystko! Aby wygląd wielkanocnego stołu był kompletny, trzeba zadbać o dodatkowe dekoracje. Z czym kojarzy Ci się Wielkanoc? Jajka, zajączki, kurczaczki – o tych elementach nie można zapomnieć!

Różnokolorowe pisanki to element naszej tradycji, jednak doskonałą dekoracją będą nawet jajka bez ozdób i ornamentów. Wystarczy, że włożysz je do wysokiego, przezroczystego naczynia i ustawisz w centralnej części stołu. Warto wykorzystać również jajka przepiórcze: oryginalne wzorki na ich skorupkach są dekoracją samą w sobie.