Wnętrza w kolorach roku 2021. Po dyskusyjnym i pełnym niefortunnych zdarzeń 2020 roku czas na 2021. To dobry czas na zmiany w wielu dziedzinach życia, a nowy rozdział warto rozpocząć również od małej rewolucji we wnętrzach. Najwyższy czas przyjrzeć się trendom i poznać kolory roku 2021 wg Pantone! 

Nowy rok, nowe trendy

Pantone to amerykańska firma, która specjalizuje się w poligrafii i opracowała swoją autorską paletę barw. Pantone wybiera kolor roku, promując w ten sposób własne wzorniki kolorystyczne. W 2020 roku na całym świecie królował Classic Blue, w 2019 był to Living Coral, a przed trzema laty największą popularnością cieszył się Ultra Violet. 

Wybór kolorów nigdy nie jest przypadkowy. To konsekwencja obserwacji i doświadczeń roku poprzedniego oraz wynikających z nich wniosków. 

Na 2021 rok wyjątkowo wybrano dwie kontrastujące ze sobą barwy: 

  • Ultimate Gray (PANTONE 17-5104, szary),
  • Illuminating (PANTONE 13-0647, żółty);

pantone-2021-kolory-meblo-wosk
źródło: www.pantone.com

Zestawienie ze sobą dwóch tak różnych kolorów to przykład na to, jak w ciekawy sposób można łączyć je ze sobą, w efekcie uzyskując piękne, oryginalne kompozycje. Pozornie te barwy nie pasują do siebie, jednak zestawione obok mogą doskonale ze sobą współpracować. 

Ultimate Gray symbolizuje siłę, solidność i niezawodność, natomiast Illuminating konotuje z energią, optymizmem, witalnością i odwagą. Wspólnie tworzą niepowtarzalne połączenie, dające nadzieję na nadchodzący lepszy czas. 

Dlaczego wybrano dwa kolory? 

Wybór dwóch kolorów to niecodzienna decyzja, jednak taki przypadek nie ma miejsca po raz pierwszy. W roku 2016 były to barwy: Serenity oraz Rose Quartz (znany również jako Millennial Pink). Po trudnym dla całego świata 2020 roku, nowa kartka w kalendarzu to nie tylko symboliczna zmiana, lecz także obietnica lepszych czasów. Dlatego duet kolorów Ultimate Gray i Illuminating kojarzy się przede wszystkim z tworzeniem wspólnoty. 

Kolory Pantone 2021 we wnętrzach 

Odcienie szarości są chętnie wykorzystywane w aranżacji wnętrz już od wielu lat. Skąd wynika ich popularność? Przede wszystkim, szarości są praktyczne i uniwersalne, przez co mogą stanowić doskonałą bazę, tło dla innych barw (które mogą być wprowadzane np. w postaci dodatków i tekstyliów). Ultimate Gray doskonale sprawdza się jako kolor ścian zarówno w klasycznych, jak i w nowoczesnych wnętrzach.

pantone-2021-kolory-meblo-wosk

Specjaliści z Pantone po wielu analizach uznali, że kolorem pasującym i dopełniającym Ultimate Grey będzie Illuminating czyli świetlisty żółty, który ma rozświetlać wnętrze i wprowadzać do niego pozytywną energię. Warto pamiętać o tym, że odcienie żółci to bardzo wymagające barwy, które przede wszystkim powinny być obecne w dodatkach. Malując na żółto wszystkie ściany we wnętrzu można uzyskać przytłaczający i rozpraszający efekt. 

Ultimate Gray i Illuminating  w salonie 

Wnętrza w kolorach roku 2021 -szarości i żółcie wpisuje się w powszechnie znany trend “80% neutral, 20% color”. To zasada, która znajduje zastosowanie do wielu połączeń kolorystycznych, w których często jako kolor bazowy występuje dowolny odcień szarego. To rozwiązanie, które spodoba się również minimalistom, którzy nie boją się eksperymentów i lubią niewielkie, ale znaczące akcenty kolorystyczne. Elementem znacznie ożywiającym wnętrze będzie np. żółty fotel, a dla bardziej odważnych: żółta kanapa w salonie. Sofa w kolorze Illuminating na tle ścian pomalowanych na Ultimate Gray będzie prawdziwą królową w salonie. Takie połączenie rekomendujemy przede wszystkim do nowoczesnych, skandynawskich i eklektycznych wnętrz.

meblo-wosk-salon-pantone-2021-trendy
źródło: https://pl.pinterest.com/pin/22729173109942023/

Kolory Pantone 2021 w sypialni

Sypialnia to miejsce odpoczynku, dlatego powinny w niej dominować neutralne, spokojne barwy. Szarości w stylu Ultimate Gray będą strzałem w dziesiątkę, zarówno jeśli chodzi o meble, zasłony czy dywany. W pomieszczeniach przeznaczonych głównie do relaksu barwa Illuminating powinna być dozowana z rozsądkiem, ponieważ w nadmiarze mogłaby przytłaczać i rozpraszać domowników. Jeśli chcesz wprowadzić do swojej sypialni obydwa kolory 2021 roku wg Pantone, rekomendujemy zakup żółtych dodatków np. poduszek.