Welur to prawdziwy hit ostatnich miesięcy! Jak się okazuje, wystarczy jeden welurowy fotel, aby dodać wnętrzu elegancji i luksusu. Sprawdź, do jakich pomieszczeń ten materiał pasuje najbardziej i jak o niego dbać, by nieustannie prezentował się pięknie. 

Welur jako synonim luksusu

Welur przede wszystkim kojarzy się z pałacowym wystrojem. Jest obecny wszędzie tam, gdzie znaczenie ma przepych i wysoki komfort. To materiał, który lekko połyskuje, dlatego pięknie współgra z oświetleniem we wnętrzu, tworząc w nim wyjątkową atmosferę. Właśnie dlatego bardzo często można znaleźć go w pomieszczeniach inspirowanych stylem glamour. To nie wszystko! W 2020 roku welur pojawia się również w minimalistycznych i eklektycznych aranżacjach. 

welurofa-sofa

Welur jest materiałem miłym w dotyku, dlatego często wykorzystuje się go przy tapicerowaniu mebli wypoczynkowych, przeznaczonych do salonu czy gabinetu. Fotele oraz sofy pokryte welurem nie tylko efektownie wyglądają, ale ze względu na wygodę sprzyjają też długiemu relaksowi. 

Hitem obecnego sezonu są sofy oraz fotele pokryte welurem w kolorze głębokiej, butelkowej zieleni lub w jasnych, pastelowych barwach. Jednak decydując się na welur, poza kolorem tkaniny warto zastanowić się nad formą całego mebla. W minimalistycznych, skandynawskich wnętrzach sprawdzą się proste kanapy i narożniki. Jeśli lubisz klasyczne wzornictwo lub styl vintage, doskonałym uzupełnieniem aranżacji będzie np. welurowy fotel uszak, z wysokim oparciem i podłokietnikami. 

Nie tylko meble, ale też dodatki 

Welur skradł Twoje serce, ale chcesz wprowadzić go pod postacią niewielkich dodatków? Postaw na dekoracyjne poduszki, które ułożysz na kanapie lub fotelu. Ciekawym akcentem, dodającym wnętrzu oryginalności są też pokryte welurem pufy, na których można usiąść lub wykorzystać je jako kolejne miejsce do przechowywania przedmiotów. 

welurowy-fotel-rosalina

Pielęgnacja weluru krok po kroku 

W przypadku mebli welurowych, kluczem do ich nienagannego wyglądu jest odpowiednia pielęgnacja. Na sklepowych półkach znajdziesz rozmaite środki: proszki czy pianki, przeznaczone do czyszczenia mebli tapicerowanych welurem. Pamiętaj, by zawsze – bez względu na rodzaj zakupionego preparatu – postępować zgodnie z zaleceniami producenta. Z reguły należy nanieść produkt na materiał, poczekać od kilku do kilkudziesięciu minut i usunąć go za pomocą szczotki lub ściereczki. 

Aby meble welurowe pozostały w nienaruszonym stanie, szybko reaguj na powstałe plamy. W przypadku weluru czyszczenie pod włos nie jest mile widziane, dlatego gdy chcesz pozbyć się plamy z tłuszczu czy napoju, zawsze pocieraj zgodnie z kierunkiem, w którym układa się materiał. 

Pamiętaj: czyszcząc meble tapicerowane welurem, nigdy nie używaj silnych detergentów, które mogą nieodwracalnie zniszczyć materiał. Nie używaj również dużej ilości wody. Najlepiej, jeśli czyszczenie plam i zabrudzeń będzie odbywało się na bieżąco i precyzyjnie.