Celebrujemy w domu

W Święta Bożego Narodzenia wszystko jest inne i niezwykłe. Gdy na niebie świeci pierwsza Gwiazdka, zwierzęta mówią ludzkim głosem, a ludzie stają się wrażliwsi. Domy także przybierają odświętne szaty. Z szaf i szuflad wyjmujemy świąteczne zastawy, sztućce i bożonarodzeniowe dekoracje. Kuchnia wypełnia się zapachem wigilijnych smakołyków. Wszędzie panuje atmosfera wyjątkowości, magii i spełnienia. Jak pisał Gałczyński, w ten magiczny świąteczny czas… nawet serca drżą uroczyście.

Na Boże Narodzenie nasi pradziadowie przystrajali izby gałęziami drzew iglastych. W niektórych rejonach nad stołem wigilijnym wieszano druciane lub słomiane koło przyozdobione jabłkami, gałązkami iglaków oraz orzechami. Tak zwana “podłaźniczka” miała chronić domowników przed chorobami, zapewnić im dobrobyt, miłość i zgodę. W dzisiejszych czasach Boże Narodzenie to mieszanka tradycji i nowoczesności. Świąteczne przygotowania rozpoczynamy już na początku grudnia. Choć dziś świętujemy inaczej, wciąż radujemy się na myśl o magicznym Bożym Narodzeniu, w aurze dobrobytu, miłości i zgody.

Moc tradycji

W polskiej tradycji uroczystą kolację spożywa się dzień wcześniej – 24 grudnia. Wigilia, podobnie jak Boże Narodzenie, jest świętem doniosłym, ciepłym i rodzinnym. Na wspaniale nakrytym stole gości dwanaście potraw i pusty talerz dla zagubionego wędrowca. W rogu pokoju błyszczy strojna choinka, a spod niej nieśmiało zerkają prezenty. W całym domu rozbrzmiewają kolędy i roztacza się słodka, korzenna woń piernika. Boże Narodzenie to niezwykły czas, na który warto się przygotować. Ważny jest nastrój miłości i ciepły, świąteczny wystrój. Święta te są obchodzone uroczyście.

Przygotuj dom na Święta

Jesień za oknem staje się bardziej znośna, gdy przyjmiemy, iż jest ona jedynie okresem przejściowym między latem a świętami Bożego Narodzenia. O Świętach w tym czasie jeszcze nie myślimy, a czasami warto… z myślą o tych, którzy nie chcą dać się zaskoczyć przez Boże Narodzenie. Zazwyczaj wydaje nam się, że jest jeszcze dużo czasu, ale nagle zaczyna się on gwałtownie kurczyć. Kilka dni przed Wigilią wpadamy w panikę: robimy przedświąteczne porządki, kupujemy prezenty, dekorujemy dom, istna przedświąteczna gorączka. Wcale jednak nie musi tak być. Przygotowania do świąt Bożego Narodzenia mogą wyglądać z goła inaczej.

Przedstawiamy przestrzeń, w której dzięki świątecznej stylizacji można już za chwilę snuć niejedną wigilijną opowieść, tęsknić za śnieżnobiałym krajobrazem i oddać się błogiemu nic nierobieniu oraz radosnemu spędzaniu świątecznego czasu.

meble drewnian do jadalni

Klasycznie czy nowocześnie? A może rustykalnie? Pytanie o to, jak udekorować dom na święta, pojawia się co roku. Podpowiadamy, że każdy przepis na piękne i udane świętowanie jest dobry, o ile jest zgodny z naszym kanonem piękna. W Boże Narodzenie wszystkie drogi prowadzą do domu – takiego, który wita nas rodzinnym ciepłem i wyjątkową atmosferą.

Trendy na tegoroczne Boże Narodzenie są powrotem do złotych ozdób i dodatków pełnych nasyconych, ciepłych odcieni czerwieni i zieleni. Ta kolorystyka w połączeniu z ciepłem lampek świątecznych powoduje, że odżywają w nas wspomnienia z dzieciństwa, a także bajek Walta Disneya.

mała komoda drewniana

Otul się na zimę

Myśląc o aranżacji świątecznej domu czy mieszkania w pierwszej kolejności swoje kroki zapewne skierujesz do salonu, potem do jadalni… My dziś chcemy pokazać jednak, że i do sypialni warto wprowadzić bożonarodzeniowy klimat.

Dekoracje świąteczne mają w sobie nieodparty urok i gdzie tylko się pojawią sprawiają, że dane pomieszczenie staje się bardziej efektowne oraz magiczne. Sypialnia jest miejscem, w którym relaksujemy się i odpoczywamy, dlatego świąteczne dekoracje tym bardziej przeniosą nas tam w krainę marzeń.

łóżko drewniane sosnowe z ażurem

W Święta – i nie tylko – nasze wnętrza powinny być po prostu oazą przytulności. Ciężko oprzeć się urokowi mięsistych pledów, poduszek z miłych w dotyku materiałów, miękkim dywanom z białego „misia”, bowiem w sezonie zimowym są one jawnym zaproszeniem do bezwstydnego relaksu. Całość znakomicie uzupełni obrus z dyskretnym haftem czy wreszcie jasne zasłony, które w zestawieniu z całością budują w pomieszczeniach nastrój i dodają ciepła aranżacji.

Wspólnie spędzone chwile przy choince i pięknym stole kojarzą się przede wszystkim z domowym ciepłem, miłością i bezpieczeństwem. Wyjątkową atmosferę zapewniają nie tylko najbliżsi, lecz także wszystko to, co towarzyszy Wigilii i Bożemu Narodzeniu – kolorowe bombki, świecące lampki, elegancka zastawa stołowa, obrusy, tekstylia i inne dekoracje.

Odrobinę tego niezwykłego klimatu możemy wprowadzić właśnie do sypialni za pomocą tekstyliów. Centralne miejsce w sypialni zajmuje łóżko i to ono przyciąga największą uwagę. Jego dekoracja w dużej mierze stanowi o wystroju całego pokoju. Jeśli na pościel założymy poszewki z motywem świątecznym w pomieszczeniu zrobi się przytulniej. Możemy również wybrać białą pościel, a dekoracyjne poszewki założyć na poduszki, które ozdobią drewniane łóżko lub fotel.

meble drewniane do sypialni

Za oknem coraz chłodniej i ciemniej, w środku ogień w kominku i puszyste futra na sofie. Zapraszamy do zimowej krainy, pośrodku której stoi drewniany domek, urządzony miękkimi tekstyliami i… eleganckimi dodatkami. Tutaj wysublimowany styl spotyka rustykalną przytulność – idealnie odzwierciedla osobowość jego właściciela. To wnętrze z odrobiną drapieżnego charakteru. Zima nadchodzi!

Pięknie otuleni…puszystym kocem, ciepłym futrem, na miękkiej poduszce, wełnianym kocu przetrwasz wygodnie chłodną i długą zimę. W taki czas warto docenić swoje ciepłe wnętrze i jego lekko zimowy klimatyczny wydźwięk. Oprócz koca i kapci miło ogrzać siebie i dom innymi dodatkami oraz detalami. Trwa moda na Sheepskin, trend wnętrzarski, zgodnie z którym dekorujemy wnętrza futrzanymi pledami, poduchami czy też sztucznymi skórami. Puszyste dodatki to świetna alternatywa dla klasycznych tekstyliów – dodadzą one wnętrzom skandynawskiego klimatu a przede wszystkim ciepła i przytulności.

Lubimy się do nich przytulać, ponieważ są niebywale miękkie i patrzymy na nie z uwielbieniem. Sypialnia to miejsce odpoczynku, dlatego zasługujemy na miejsce, w które moglibyśmy się wtulić, pozwalając odpłynąć stresowi. Ciepło, którego poszukujemy, szczególnie w zimowe wieczory, odnajdziemy w drewnianych meblach ubranych w pluszowe futerka. A gdy za kilka miesięcy nadejdzie wiosna, wszystkie pluszowe dodatki możesz schować do pojemnej szuflady pod łóżkiem, aby za rok ponownie poczuć puszystą miękkość.

drewniany stoł rustykalny do jadalni

Święta w rustykalnym stylu

Świat nowoczesnych technologii, syntetycznych materiałów, tworzyw sztucznych, hałasu i wszechobecna komercjalizacja przytłaczają nas i sprawiają, że marzymy o wypoczynku na łonie natury. Święta to idealna okazja do tego, by zrezygnować na chwilę ze świata sztuczności i sięgnąć po to, co naturalne. Zadanie mamy ułatwione, jeśli posiadamy w domu meble z litego drewna. Drewniane meble – zwłaszcza te utrzymane w rustykalnej nucie same w sobie nadają pomieszczeniom niezwykle ciepły, przytulny klimat, który w okresie bożonarodzeniowym wystarczy podkreślić kilkoma dekoracjami.

stół wigilijny drewniany

Boże Narodzenie w stylu rustykalnym niesie ze sobą ogrom ciepła. To w końcu przytulny styl rodem z drewnianej chaty, zagubionej wśród ośnieżonych szczytów. Na podłogach i meblach niech zagoszczą zwierzęce skóry, a na ścianie zawiśnie poroże jelenia ozdobione bombkami. Z gałązek stroików powinny wyglądać naturalne szyszki, żołędzie i orzechy. Nad kominkiem warto umieścić parę starych łyżew lub drewniane narty w stylu retro. Musi być tak, jak w zimowym górskim kurorcie. Czas Bożego Narodzenia powinien być spędzony z rodziną, warto go również spędzić w aranżacji w ulubionym stylu.

Święta w stylu rustykalnym, to niezwykle modna i ciesząca się od lat stylizacja nawiązująca do natury. Kolekcja świąteczna składająca się z ekologicznych ozdób świątecznych wprowadzi ciepłą, oraz przytulną atmosferę podczas świąt. Surowe drewno i blask świec to duet idealny. Minimalistyczny i piękny zarazem. Jeśli wydaje się Tobie nieco mdły, wybierz świece w intensywnym kolorze czerwieni lub błyszczące – złote lub srebrne. Bo rustykalny drewniany stół z krzesłami i święta w takim klimacie pozwolą nie tylko nacieszyć oko, ale także wyciszyć się, zrelaksować i zwolnić. Na taką właśnie sielskość pozwala klimat rustykalny.

komoda z drewna do salonu

 

Inny przepis na rustykalne Święta brzmi tak: weźmy garść orzechów, na przykład włoskich, szyszek, dorzuć do tego gałązkę ostrokrzewu, kilka dorodnych, czerwonych jabłek lub granatów. Z ich pomocą stworzysz piękną dekorację świątecznego stołu. Połączenie zieleni z czerwienią i dodatkiem beżu będzie się doskonale prezentować i zbuduje prawdziwie magiczny klimat, rodem z wiejskiej chatki.

 

drewniany stół kuchenny rustykalny

W magicznym blasku świec

Święta w rustykalnym stylu to również nastrojowe światło. Nic tak nie buduje świątecznej magii, jak zapach oraz światło świec. Dzięki nim od razu zaczynamy czuć tę niezwykłą atmosferę.

Blask świec to prosty sposób na dodanie aranżacji odrobiny magii. Taniec płomieni zapewnia nietuzinkowy spektakl świetlny. Dawniej służyły do oświetlania pomieszczeń. Później, zdobiły suto zastawione stoły przy uroczystych okazjach. Obecnie wykorzystujemy je głównie jako element dekoracyjny.

Postaw na cudownie relaksujące świece zapachowe, które nie tylko świetnie prezentują się na nocnym stoliku lub toaletce, ale również roztaczają piękny aromat. Na które warto się zdecydować? Wybierz zapachy o nutach lawendy, drzewa, wanilii czy korzennych przypraw. Obecność świec przemieni każdy wieczór spędzony przy lekturze w niezapomniane przeżycie – szczególnie jeśli dopasujesz do nich stylowe drewniane meble.

drewniana toaletka do sypialni

Świece ozdobne będą urozmaiceniem dla każdego, nawet najbardziej surowego pomieszczenia. Jesienią i zimą możesz urozmaicić świeczniki takimi elementami jak kasztany, orzechy albo srebrne gwiazdki. Uniwersalnym rozwiązaniem, a zarazem dobrym pomysłem będzie postawienie klasycznych świec w drewnianych skrzyneczkach na toaletce lub na drewnianej komodzie.

Świece potrafią stworzyć wspaniały klimat w całym wnętrzu. To dzięki nim pomieszczenie jest przytulne i ciepłe, szczególnie kiedy na zewnątrz robi się chłodniej i szybciej zapada zmrok. Według Duńczyków są niezbędne, żeby poczuć się hygge.

Wielka świąteczna uczta

Przed świętami Bożego Narodzenia kuchnia wypełnia się zapachami, na które czekamy cały rok. Unosząca się nad garnkami, patelniami i rondlami para roznosi aromaty przyrządzanych świątecznych przysmaków w głąb domu. Grzyby, ryby, pierogi, barszcz, mak, kardamon, imbir – oto zapowiedź niezapomnianej uczty.

Aby spotkanie przy świątecznym stole było naprawdę wyjątkowe, warto zadbać nie tylko o smak potraw, ale również o wyjątkową oprawę stołu. Liczyć się będą nie tylko świąteczna zastawa, obrus, świeczniki, ale również pomysłowe dekoracje, które można zrobić samemu, wykorzystując to, co pod ręką. Przedstawiamy nasz prosty pomysł, który odmieni bożonarodzeniowy stół.

Naszą zimową stylizację sosnowego stołu oparliśmy na klasycznym zestawieniu tego, co eleganckie i odświętne z tym, co chłodne i minimalistyczne. Dzięki temu aranżacja zachowuje balans pomiędzy bogactwem zdobień i nowoczesnym spokojem. Znajdziesz tu między innymi klasyczne wysokie kieliszki, zastawę stołową zdobioną graficznym wzorem, złote sztućce. A wszystko to spięte ponadczasową świąteczną kolorystyką, czyli czerwienią i głęboką zielenią, które idealnie współgrają z ciepłym odcieniem drewnianych mebli.

stół na wigilię

Przy szykownym stole

Boże Narodzenie to najlepszy moment, aby zatroszczyć się o stylowe nakrycie stołu. Warto zainwestować przede wszystkim w gustowny, odświętny obrus i komplet eleganckich podkładek. Świąteczna aranżacja polubi szykowne materiały w odcieniach bieli, écru i złota oraz zieleni, czerwieni i granatu. W wigilijny wieczór nie zapomnij o sianku pod obrusem.To stary, chrześcijański zwyczaj symbolizujący ubóstwo stajenki.

Zastawa stołowa może być klasyczna lub nowoczesna, ważne, aby nawiązywała ornamentami do świątecznego klimatu. Sztućce nie muszą leżeć po obu stronach talerza podstawowego. Można związać je ozdobną wstążką i położyć na nim. Boże Narodzenie kocha magiczny nastrój, który tworzą świece oraz misternie zdobione latarenki. Oprócz stołu warto udekorować nimi stolik pomocniczy, parapety i blaty szafek.

sosnowy stół kuchenny

Magia świąt zaklęta w dekoracjach

Boże Narodzenie to najpiękniejszy czas w roku – rodzinnych spotkań, wspólnie spędzanych chwil, wręczania sobie prezentów i składania życzeń. Postarajmy się, żeby te wyczekiwane przez nas święta były wyjątkowe i pełne magii. Zanim na niebie zabłyśnie pierwsza gwiazdka, a kuchnię wypełni zapach wigilijnych potraw, przystrój dom ozdobami bożonarodzeniowymi najpiękniej jak się da.

Dekoracje świąteczne mają w sobie nieodparty urok i gdzie tylko się pojawią sprawiają, że dane pomieszczenie staje się bardziej efektowne oraz magiczne. Sypialnia jest miejscem, w którym relaksujemy się i odpoczywamy, dlatego świąteczne dekoracje tym bardziej przeniosą nas tam w krainę marzeń.

Święta Bożego Narodzenia kochają światło, blask, kolory i rozmaite dekoracyjne ozdoby, które można dostrzec w każdym wnętrzu i niemal wszędzie, czyli na stołach, w oknach, na komodach i konsolach, na ścianach i sufitach. Nie bój się eksperymentowania, akurat w przypadku tych świąt, ponieważ karuzela barw i materiałów jest wręcz wskazana.

stół drewniany do jadalni

Magia świąt zaklęta jest w niestarzejących się symbolach i rzeczach stale kojarzonych ze śnieżnobiałymi świętami. Piernik, choinka i… światełka! Te ostatnie to nie tylko doskonała i jedyna w swoim rodzaju ozdoba, ale również świetny pomysł na aranżację wnętrza.

Na Boże Narodzenie nasi pradziadowie przystrajali izby gałęziami drzew iglastych. W niektórych rejonach w kuchni nad stołem wigilijnym wieszano druciane lub słomiane koło przyozdobione jabłkami, gałązkami iglaków oraz orzechami. W dzisiejszych czasach Boże Narodzenie to mieszanka tradycji i nowoczesności. Świąteczne przygotowania rozpoczynamy już na początku grudnia. Choć dziś świętujemy inaczej, wciąż radujemy się na myśl o magicznym Bożym Narodzeniu, w aurze dobrobytu, miłości i zgody.

drewniana komoda z szufladami

 

Przenieś akcenty natury i przyrody do kuchni. Najlepiej świąteczny klimat stworzą delikatne, urokliwe dekoracje z gałązek świerka czy sosny. Świetnie sprawdzą się na stole w jadalni, przy oknie na parapecie lub na drewnianym kredensie. Uzupełnij je kolorowymi bombkami, gwiazdkami, sztucznym śniegiem lub światełkami, które efektownie podkreślą bożonarodzeniowy klimat.

 

drewniany kredens

Stała pod śniegiem panna zielona…

Chyba nikt z nas nie wyobraża sobie Świąt Bożego Narodzenia bez choinki. W ten magiczny świąteczny czas iglaste drzewka otaczają nas na każdym kroku. W morzu ozdób i dekoracji świątecznych, które proponują nam co sezon producenci, łatwo jest się zgubić. Kolorowe bombki i łańcuchy, błyszczące zawieszki i girlandy, połyskujące wstążki i kokardy, porcelanowe aniołki i renifery, złote gwiazdy i srebrne sople – wybór jest przeogromny, dlatego warto wcześniej przemyśleć, jak przystroić choinkę, aby nie przeładować jej ozdobami.

stół wigilijny

Trendy ekologiczne ogarnęły niemal każdą dziedzinę życia. Nie ominęły także spraw związanych z dekorowaniem domu na Święta Bożego Narodzenia. Najważniejszym punktem takich dekoracji jest oczywiście choinka.

Jeżeli zastanawiasz się, jak dopasować styl drzewka do wnętrza w stylu eko, mamy dla Ciebie dobrą radę: zainspiruj się naturą. Kiedyś, w czasach naszych prababek, choinki dekorowano tym, co dała natura, czyli szyszkami, orzechami, małymi, rumianymi jabłuszkami, suszonymi owocami i papierowymi ozdobami.

choinka ekologiczna

Do stworzenia ekologicznych ozdób możemy zacząć przygotowywać się już wcześniej. Warto zacząć kompletować dodatki przy okazji jesiennych spacerów po lesie, ponieważ świetnie do tego celu nadają się szyszki różnych gatunków drzew. Leśny klimat wprowadzą również żołędzie oraz suszone owoce dzikiej róży. Wystarczy tylko powiesić na choince za pomocą jutowego sznurka.

Inspiracji szukajmy także w kuchni. Aby zrobić naturalne zawieszki choinkowe wystarczy pokrojoną w plastry pomarańczę wysuszyć na kaloryferze. Dodatkowo zapewnimy sobie w ten sposób piękny, świąteczny zapach w całym mieszkaniu. Pozostając w kuchennym klimacie, nie zapominajmy o popularnych świątecznych pierniczkach. Wystarczy – przygotowując ciastka do pieczenia – zrobić w nich małą dziurkę, przez którą później przeciągniemy wstążkę. Aromat szarlotki można także uzyskać zawieszając na choince korę cynamonu.

choinka eko