Jedną z kolekcji dostępnych na stałe w sklepie Meblo-Wosk jest kolekcja COUNTRY, ponieważ tworzą ją efektowne, eleganckie meble wykonane z litego drewna sosnowego. Ponadto oprócz symetrycznej linii, wycięć oraz pofalowanych brzegów – posiadają subtelne zdobienia, powstałe w wyniku strukturyzacji drewna. Zależy Ci na stylu i niepowtarzalności? Dowiedz się, czym jest strukturyzacja mebli i jak ją wykonać. 

Czym jest strukturyzacja drewna? 

Strukturyzacja to inaczej postarzanie mebli czyli proces, podczas którego można uzyskać niejednorodną powierzchnię drewna. Wszelkie zagłębienia i rowki są zwrócone w jednym kierunku i tworzą dzięki temu unikatowy, elegancki wzór. Strukturyzacja składa się z kilku etapów, a jej czas trwania zależy przede wszystkim od efektu, jaki chcemy osiągnąć. Dlatego im bardziej wyrazisty ma być osiągnięty na meblach wzór, tym dłużej trwa postarzanie.   

drewniane-meble-meblo-wosk

W kontekście strukturyzacji mebli, bardzo ważny jest również gatunek drewna, z którego zostały one wykonane. Przede wszystkim im twardsze drewno, tym mniej jest podatne na postarzanie. W przypadku dębu czy jesionu potrzeba minimum trzech etapów. Sosna, brzoza czy modrzew to gatunki miękkie – w praktyce oznacza to, że strukturyzacja trwa znacznie krócej. 

Postarzanie drewna 

Jeśli chcemy, aby konkretny mebel został poddany strukturyzacji, cały proces należy rozpocząć od uwypuklenia rysunku słojów. Jedną ze skutecznych metod jest szczotkowanie, za pomocą którego usuwa się tzw. drewno wczesne (elementy o największej miękkości). W efekcie uwypuklone słoje tworzą piękną, efektowną i niepowtarzalną mozaikę, ponieważ sprawia, że cały mebel staje się unikatowy. Po stworzeniu wyżłobień i uszkodzeń należy usunąć powstałe zadziory i wygładzić całą powierzchnię, a na samym końcu odpowiednio zabezpieczyć ją przed działaniem czynników zewnętrznych. 

country-meblo-wosk

Strukturyzacja – dlaczego warto? 

Meble z litego drewna są trwałe, ponadczasowe oraz niepowtarzalne. Ich unikalność wynika właśnie ze struktury słojów i żłobień, które układają się w nieregularny, niemożliwy do odtworzenia sposób. Meble strukturyzowane nabierają charakteru, nadają wnętrzu wyrazu i doskonale wpisują się w trendy inspirowane przeszłością. Tak jak nasze modele z kolekcji COUNTRY, które posiadają lekko wygięte nóżki oraz dekoracyjne uchwyty w odcieniu starego złota. Kliknij [tutaj], aby zobaczyć jak prezentują się strukturyzowane sosnowe witryny, komody czy krzesła.