Różowa rewolucja: od ucieleśnienia kiczu do pokoleniowego manifestu

Kolor różowy musiał przejść długą i wyboistą drogę, zanim odkryto jego szlachetne oblicze. W poprzednich dekadach kojarzono go przecież ze wszystkim, co płytkie, infantylne i kiczowate. Wydarzenia z ostatnich lat zapoczątkowały jednak prawdziwy manifest, istna różowa rewolucja.

Kochają go zarówno miłośnicy mody, jak i pasjonaci urządzania wnętrz. Amatorzy i designerzy. W aranżacji i dekorowaniu pomieszczeń na dobre zadomowił się w 2016 r., kiedy to delikatny odcień różu kwarcowego został okrzyknięty kolorem roku. Od tej pory w mniejszym lub większym nasileniu znajdujemy róż w wielu wnętrzach, poczynając od salonów i kończąc na… łazienkach.

łóżko drewniane sosnowe

Kolor różowy ma kilka modnych wersji

Pudrowy róż, gości na meblach, ubraniach, dodatkach, zabawkach, a nawet na włosach. Czuje się doskonale we wnętrzach mieszkań, domów, kameralnych kawiarni czy modnych restauracji. Trzeba jednak dawkować go ostrożnie, tak by wystrój nie okazał się zbyt cukierkowy. Równie istotny jest dobór właściwego odcienia.

Brudny róż ma w sobie niewielką domieszkę szarości. To neutralny wariant, który przypadnie do gustu nawet największym sceptykom. Bezpieczny wybór stanowią również ciepłe odcienie różu, złamane beżem lub soczystą brzoskwinią.

Najwięcej kłopotów przysparza natomiast pastelowy róż z dodatkiem czystej bieli. Użyty w rozsądnych ilościach, wnosi do wnętrza świeżość i ożywczą energię, w nadmiarze – wypada zbyt słodko, drażni i przytłacza.

Brudny róż – co to za kolor?

Brudny róż jest trudny do jednoznacznego określenia. Nie jest to słodka, landrynkowa wersja różu. Jest to mocno rozbielony odcień, w którym pobrzmiewają chłodne nuty. Przywodzi nieco na myśl piaskowy beż, ale jest zdecydowanie bardziej świetlisty. Jest szalenie delikatny i ulotny, dlatego w języku angielskim jest nazywany “dusty pink”, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza zaprószony, lotny. Nie ma tu więc mowy o słodyczy typowej dla innych odcieni różowego. Trudno też przy tym kolorze o przesadę, jest bowiem tak delikatny, że nie może go być za dużo. Dlatego też może byś stonowany we wnętrzach urządzonych w różnych stylach – nie jest zarezerwowany dla jednej estetyki.

drewniana ławka tapicerowana

Zgrane duety, czyli z czym łączyć brudny róż?

Brudny róż we wnętrzach ma trudne do przecenienia zalety – nie jest ani zimny, ani zbyt ciepły, nie wywołuje silnych emocji, nie działa pobudzająco i nie drażni oraz nie nudzi się szybko, jak na przykład jaskrawe czerwienie, żółcie czy fiolety i w związku z tym jest przez wszystkich dobrze tolerowany. Krótko mówiąc, brudny róż ma walory neutralnych barw, ale jest od nich wyrazistszy i bardziej przyciągający uwagę. Właśnie z tych powodów ten odcień coraz częściej przejmuje rolę królujących do niedawna beżów i szarości, stając się we wnętrzach kolorystyczną bazą aranżacji.

Brudny róż znakomicie komponuje się z niemal każdą barwą, ale z niektórymi tworzy zestawienia szczególnie udane i zasługujące na uwagę. Spośród nich wybraliśmy te, które w rankingu najmodniejszych palet kolorystycznych zajmują najwyższe pozycje.

Brudny róż i brązy

Brudny róż doskonale komponuje się z różnymi odcieniami brązu, szczególnie z rudym. Ta paleta jest dość rzadko stosowana, a szkoda, bo tworzy bardzo przyjemny klimat wnętrza – spokojny, ale nie nudny, w miarę ciepły i przytulny, a zarazem elegancki oraz ponadczasowy. Co więcej, pasuje do wielu stylów aranżacji, nie tylko nowoczesnych, ale także tradycyjnych lub rustykalnych.

Decydując się kombinację różu i brązu, warto połączyć kilka odcieni obydwu kolorów. Z pierwszego wziąć róże pudrowe, cieliste i wrzosowe – wszystkie lekko przydymione. Z drugiego natomiast czekoladowe brązy i przybrudzone rudości. Jeśli chcemy, żeby kolorystyka była bogatsza, co zawsze wygląda ciekawiej, do zestawienia włączmy jeszcze jasne beże – piaskowe albo zszarzałe. Takie odcienie mają między innymi naturalne plecionki czy drewno.

drewniane łóżko rustykalne

Brudny róż i szarości

Brudny róż i jasne szarości tworzą spokojny, harmonijny związek. Ich relacja jest wolna od zgrzytów, bo kolor szary zawsze pozostaje w cieniu i skutecznie łagodzi wszelkie konflikty. Obecność różu dodaje mu za to subtelnych rumieńców. Szarość i róż chętnie wchodzą w komitywę z innymi kolorami: zwłaszcza z bielą, beżem i czernią.

Szarość jest dla brudnego różu aranżacyjnym pewniakiem. Jeśli nie czujesz się jeszcze dobrze w stylizowaniu wnętrz, ten duet Cię nie zawiedzie. Szarość jest spokojna, stonowana, nie przytłumi elementów w różowym odcieniu, na przykład ściany, dekoracji czy mebli drewnianych. Pozwoli natomiast, by zajaśniały na jej tle, wprowadzając tym samym we wnętrzu równowagę kolorystyczną.

drewniane biurko sosnowe

drewniana taca woskowana

Brudny róż i zieleń

Takie barwy przyjmują niektóre kwitnące drzewa i kwiaty, co niezmiennie budzi nasz zachwyt. Zestawienie brudnego różu i zieleni równie pięknie co w przyrodzie, wygląda również we wnętrzach. Oraz tak samo świeżo i wiosennie. To chyba wystarczające powody, aby użyć je w aranżacji.

Brudny róż i zieleń stanowią nieoczywiste, ale bardzo udane połączenie. Pasują do wnętrz urządzonych wytwornie, jak również z dużą dozą ekscentryzmu. Wyrazisty duet przypadnie do gustu zwłaszcza tym osobom, które czują znużenie na widok białych ścian i minimalistycznie urządzonych mieszkań. Żeby stworzyć elegancki wystrój, zestaw ze sobą brudny róż z butelkową zielenią bądź pastelowym odcieniem zieleni. Sięgnij również po złote dodatki, dobrej jakości tkaniny i dekoracje.

Można sięgnąć po jasną zieleń, np. miętę, która z brudnym różem stworzy pastelową, miłą dla oka i bardzo pogodną kompozycję kolorystyczną. Powstanie wtedy wystrój silniej działający, ale nadal radosny, a do tego wywołujący skojarzenia z wakacjami, zwłaszcza jeśli we wnętrzu pojawią się też żywe rośliny i ich motywy. W tak urządzonej sypialni czy salonie lato będzie panować cały rok.

drewniana szafka nocna do sypialni

Brudny róż i biel

To jasne, czyste i – chciałoby się powiedzieć – niewinne zestawienie kolorystyczne. Obiegowa opinia głosi, że jest idealne do pokoi dziecięcych oraz do sypialni dorosłych, w których kreuje odpowiedni do tego rodzaju pomieszczeń romantyczny klimat. To wszystko prawda, ale nie do końca, bo teraz stosuje się je także w łazienkach, a nawet w kuchniach. I – jak się okazuje – świetnie w nich wygląda. Należy tylko pamiętać o zróżnicowaniu proporcji tych barw, czyli użyć więcej albo jednej, albo drugiej. Warto też dodać do nich mocniejsze akcenty, np. czarne czy metaliczne. Wystrój zyska na wyrazistości.

fotel tapicerowany glamour

Róż i złoto- królewskie połączenie

Plus kremowa biel to była ulubiona paleta pałacowych wnętrz z okresu rokoka, co nie znaczy, że w dzisiejszych czasach używa się jej tylko we wnętrzach stylizowanych na historyczne. Przeciwnie, pojawia się także w aranżacjach nowoczesnych, wnosząc do nich odrobinę kobiecości, mnóstwo elegancji i trochę bogactwa. W zestawieniu tych barw zwykle bieli i różu jest więcej, a złoto, żółte albo różowe, ogranicza się tylko do detali – może widnieć na zdobieniach ceramiki, na ramach luster i obrazów, lampach czy świecznikach. Nawet gdy będzie go niewiele, wystarczająco rozświetli wnętrze szykownym blaskiem i je udekoruje.

Złoto do każdego wnętrza wprowadza nutę elegancji i szyku. Ze względu na jego bogactwo, staraj się stosować go raczej w dodatkach. W salonie różowej sofie mogą towarzyszyć złote ramki, lustra, doniczki, szafka nocna ze złotymi gałkami lub na nóżkach w tym odcieniu.

drewniana konsola sosnowa

W jakich wnętrzach sprawdzi się brudny róż?

Zastanawiasz się, jak sprawić, by Twoje wnętrze było nie tylko kobiece, ale również oryginalne i wyróżniające się na tle innych? Odpowiedzią może być brudny róż. Ten delikatny kolor zastosowany w odpowiedni sposób stanie się stylową barwą w każdym pomieszczeniu, niezależnie od sezonu.

Brudny róż jest jednym z ulubionych kolorów młodych pokoleń. Wprowadzają go zarówno do wnętrz rustykalnych, skandynawskich, ale też boho. Prawda jest taka, że ten odcień różu może z powodzeniem funkcjonować we wnętrzach w różnych stylach. Ważniejsze jest jego użycie. Czasem bowiem obroni się cała ściana w różu, a czasem jedynie kilka drobnych akcentów.

woskowany stoł drewniany

Brudny róż w aranżacji salonu

W pokoju dziennym – salonie, tak samo jak w sypialni, brudny róż może być tłem dla elementów wystroju w innych kolorach. Jeśli na to się zdecydujecie, warto pamiętać, żeby jego odcienie powtarzały się też w kilku detalach.

Odcienie koloru różowego w salonie będą elegancko podkreślone za pomocą matowych, satynowych dodatków oraz jasnym naturalnym drewnem. Eleganckim połączeniem jest także połączenie różowych elementów wyposażenia z białym marmurem. Mogą być to różowe wazony na kwiaty, zapachowe świece czy ozdobne figurki. Lubisz minimalizm? Jeśli tak, wiesz, że nie musi oznaczać białych, gołych ścian. Równie dobrze ściany mogą zostać pomalowane na rozbielony, delikatny różowy odcień.

biała drewniana witryna do salonu

Róż w aranżacji sypialni

Do tego pomieszczenia brudny róż wydaje się wprost stworzony. Jeśli będzie go dużo, sypialnia nabierze kobiecego, romantycznego charakteru, który sprzyja intymności, wyciszeniu, zapomnieniu o problemach dnia codziennego, a co za tym idzie, zrelaksowaniu się w pełni. Dużo różu nie znaczy jednak, że tylko on ma tworzyć kolorystykę wnętrza – monochromatyczne zestawienie, nawet składające się z jego wielu odcieni, mogłoby wyglądać zbyt słodko i za mdło. Dlatego radzimy zastosować tę barwę tylko na niektórych elementach wystroju.

drewniane łóżko rustykalne do sypialn

W sypialni róż będzie doskonałym dodatkiem – najlepiej na tekstyliach. Łóżko z litego drewna ze stylowym wezgłowiem stanie się perfekcyjnym tłem różowej pościeli, na której ułożysz swoje insta-friendly śniadanie do łóżka. Bon apetit.

Słodki pokój dziecka

Do dziewczęcego królestwa brudny lub pudrowy róż jest wymarzony i zwykle przez małe księżniczki wybierany. Można go zestawić zarówno z bielą, jak i z innymi pastelowymi odcieniami, a także z neutralnymi kolorami, a nawet mocniejszymi – wtedy powstanie bardziej wyrazistsza i weselsza aranżacja, odpowiednia także do chłopięcego pokoju, która pobudzi kreatywność malucha i zachęci go do żywiołowej zabawy.

łóżko piętowe drewniane

Naturalne drewniane meble i brudny róż

W większości aranżacji wnętrz pudrowy róż najlepiej jest łączyć z barwami naturalnymi. Najbardziej popularnym i uniwersalnym zestawieniem kolorystycznym, jest to, które spopularyzowała skandynawska filozofia hygge. Przytulne wnętrza hygge są białe, kremowe, pełne naturalnego koloru drewna i różowych dodatków, takich jak poduszki dekoracyjne i koce. Gustowne aranżacje uwielbiają drewniane meble. Uniwersalne, solidne modele służą domownikom przez wiele lat, a nawet… pokoleń.

komoda z drewna biała

Brudny róż w dodatkach

Różowe dekoracje mogą być romantyczne, eleganckie, dziewczęce i przede wszystkim  efektowne i dlatego róż jest idealnym kolorem do ozdobienia Twojego wnętrza.

Oczywiście, można zdecydować się na ściany w zupełnie innym kolorze, a różowe wybrać jedynie dodatki, głównie tekstylne. Ponieważ we wnętrzach jest ich zazwyczaj dużo, ta barwa i tak zdominuje kolorystykę.

Różowe mogą być poduszki, narzuta, zasłony i abażury lamp. Oczywiście, należy zróżnicować ich odcienie oraz faktury tkanin i stopień połyskliwości, a także zestawić powierzchnie jednolite ze wzorzystymi, bo tylko wtedy aranżacja nie będzie wydawała się monotonna. Pozostałe dodatki dekoracyjne, jak na przykład kwietniki, ramy luster, zdjęć, obrazów i grafik, powinny być metalowe – miedziane lub złote. Każda z tych metalicznych barw znakomicie komponuje się z różem. Jaką więc wybrać, powinno zależeć tylko od pozostałych kolorów, jakie mają pojawić się we wnętrzu.

biała toaletka drewniana do sypialni

Różowa sofa – królowa aranżacji

Różowa pikowana sofa to najnowszy przebój salonowej aranżacji. Przyciąga wzrok i narzuca charakter całemu wnętrzu. Ponieważ najlepiej czuje się w roli gwiazdy, nie może mieć konkurencji w postaci obitych taką samą tkaniną foteli czy puf. I tak jak każda gwiazda uwielbia blask reflektorów, dlatego warto dobrze ją oświetlić – obok sofy postaw lampę stołową lub podłogową, a na ścianie za jej plecami powieś lustro, które będzie przechwytywało i odbijało promienie światła. Nie tylko rozjaśnią wnętrze, ale i podkreślą delikatną urodę barwy obicia.

tapicerowana sofa różowa

Podsumowanie

Jak wynika z naszych rozważań, brudny róż może dominować albo pojawiać się jedynie w detalach – i tak, i tak wygląda świetnie.  Co więcej, bardzo łatwo zestawiać go z wieloma barwami, tworząc udane kompozycje kolorystyczne, a to właśnie one w znacznej mierze decydują o urodzie aranżacji. Te cechy brudnego różu są z pewnością jednym z powodów jego ogromnej kariery we współczesnych wnętrzach. To istna różowa rewolucja w aranżacji wnętrz. Na popularność tego koloru nie pozostają obojętni producenci zarówno farb, płytek ceramicznych, jak też tekstyliów i dodatków. My również podążamy za trendami i prezentujemy aranżacje w tym odcieniu w roli głównej.