Jak zachować jakość drewna na lata?
Ważną rolę odgrywa tutaj właściwa pielęgnacja i konserwacja mebli drewnianych. Lite drewno nie znosi wody ani silnych detergentów. Przed konserwacją mebli woskowanych najpierw należy je dokładnie wyczyścić. Do czyszczenia mebli woskowanych używamy środków przeznaczonych do ich użytku, najlepiej sprawdzają się tutaj mleczka z dodatkiem wosku. Odpowiedni preparat nanosimy na suchą, miękką ściereczką i usuwamy zabrudzenia. Następnie konserwujemy mebel odpowiednim środkiem do konserwacji mebli woskowanych, posługujemy się również miękką ściereczką, pastujemy i pozostawiamy do wyschnięcia – gotowe. W razie potrzeby możemy zastosować kolejne warstwy. Bardzo istotne jest, aby nie używać środków 2w1, które nie usuną zabrudzeń a jedynie zmieszają się z kurzem i zostaną na meblach.
Jak dbać o meble woskowane?
W przypadku mebli woskowanych, których skład oparty jest na bazie naturalnego wosku pszczelego utrzymanie czystości jest stosunkowo łatwe. Wosk idealnie maskuje wszelkie rysy, zadrapania czy drobne ubytki. W celu zabezpieczenie przed ewentualnymi zniszczeniami i uszkodzeniami bardzo ważna jest tutaj właściwa pielęgnacja i konserwacja. Woskowanie to metoda, która nie jest zbytnio trwała, mało odporna na płyny i temperaturę, a z biegiem czasu się ściera. Dlatego wosku nie powinno się stosować na meblach intensywnie używanych typu krzesła, blaty stołów czy kredensów kuchennych. Należy pamiętać o systematycznym odświeżaniu warstwy wosku, przynajmniej raz w roku. Warstwę wosku można z łatwością uzupełnić samemu bez fachowej pomocy – to nic trudnego.
Meble Woskowane a wysokie temperatury
Podczas użytkowania mebli woskowanych należy unikać kontaktu powierzchni z wysoką temperaturą, wodą, rozpuszczalnikami, detergentami – czynniki te mogą wpłynąć na uszkodzenie powłoki woskowanej w postaci odbarwień i zmatowień. Wówczas na nowo należy pokryć woskiem całą powierzchnię mebla.
Istotną rzeczą oprócz użytkowania mebli drewnianych jest ich przechowywanie. Meble te nie nadają się na zewnątrz, ich zastosowanie sprawdza się wyłącznie w pomieszczeniach zamkniętych, najlepiej w temperaturze od 15 do 30 stopni Celsjusza. Wilgoć, nasłonecznienie, zbyt wysoka temperatura pomieszczenia lub zbyt niska, może spowodować trwałe uszkodzenie mebla w postaci przebarwienia, pęknięcia lub zniekształcenia.
Jak dbać o meble lakierowane?
Pielęgnacja mebli drewnianych jest prosta. Meble lakierowane są bardzo łatwe w utrzymaniu w czystości, ich powierzchnia jest gładka, chroni przed wilgocią, nie wnika w nią tak łatwo kurz i brud. Do czyszczenia tego rodzaju mebli używamy najpierw środków myjących, a dopiero później konserwujących i nabłyszczających.
Zabrudzenia mebli lakierowanych usuwamy szmatką nasączoną wodą z płynem do mycia naczyń lub amoniakiem, bez substancji ściernych, starannie płuczemy i jak najszybciej wycieramy do sucha. Do ścierania kurzu i konserwacji warto zakupić odpowiedni środek do czyszczenia mebli lakierowanych np. w aerozolu – prosty i wygodny w użyciu. W sklepach jest duży wybór takich produktów do każdego rodzaju drewna.
Preparaty do mebli lakierowanych
Każdy preparat może przynieść inny efekt – jedne chronią i nadają połysk, inne dają efekt zmatowienia, niektóre mają dodatkowo właściwości antystatyczne, które przeciwdziałają przyciąganiu kurzu i pyłów, hipoalergiczne, bezpieczne dla dzieci i osób starszych. Każdy nowo zakupiony środek należy nakładać zgodnie z zaleceniami producenta i wypróbować najpierw w miejscu najmniej widocznym. Przy czyszczeniu mebli ścieramy warstwę ochronną mebla, dlatego kolejnym etapem jest tutaj konserwacja, która pomoże zabezpieczyć drewno przed zarysowaniami, gromadzeniem się kurzu i brudu.
Podczas czyszczenia i konserwacji należy unikać mocnego tarcia oraz wykorzystania szorstkich i twardych materiałów mogących trwale uszkodzić powierzchnie lakierowaną. Środki konserwujące nie nanosimy bezpośrednio na mebel, najpierw nakładamy na suchą ściereczkę, później wcieramy w drewno. Tak przeprowadzona konserwacja zamaskuje wszystkie przebarwienia i zarysowaniami i ochroni przed kolejnymi. W przypadku, gdy mebel jest mocno uszkodzony, rysy są głębokie i ciężkie do zamaskowania, mebel należy poddać renowacji.
Meble bejcowane
Meble drewniane pokryte farbą na bazie lakieru wodnego, która pełni funkcję estetyczną, ale nie ochronną. Dlatego w tym przypadku stosujemy odpowiednie środki do czyszczenia tego rodzaju mebli – zazwyczaj są to preparaty z zawartością alkoholu. Z czasem powierzchnia mebli bejcowanych ulega ścieralności i wyblaknięciu. Dlatego warto wtedy odświeżyć mebel poprzez powtórne pomalowanie powierzchni bejcą w tym samym kolorze.