Mieszkasz w kawalerce lub małym mieszkaniu i dysponujesz niewielką przestrzenią? Szukasz sposobów na optyczne powiększenie wnętrza, dzięki którym Twoje wnętrze stanie się bardziej przestronne? Wprowadzając w życie 7 prostych rad nawet niewielkie, nieustawne pomieszczenie możesz zagospodarować tak, by czuć się w nim pewnie i komfortowo i na powiększenie wnętrza. Sprawdź jak optycznie powiększyć wnętrze! 

 

Minimalistyczny salon w stylu skandynawskim

Świadomie komponuj kolory 

Na małych przestrzeniach wszystko ma znaczenie. Nawet kolory pokrywające ściany są w stanie znacznie wpłynąć na to, czy wnętrze wygląda na przestronne, czy też przytłacza. Dlatego w małych pomieszczeniach wybieraj jasne odcienie takie jak biele, beże czy szarości. Ciemne kolory sprawią, że wąskie, niskie przestrzenie będą wydawać się jeszcze mniejsze, dlatego stosuj je tylko w detalach, dla zaakcentowania wystroju wnętrza. Ponadto, jeśli chcesz optycznie powiększyć wnętrze, zadbaj o to, aby ciemne kolory znajdowały się poniżej linii wzroku.

Zwróć uwagę na wzory i faktury

Jeśli lubisz wyraziste, ciekawe wzory, w małych przestrzeniach nie musisz całkiem z nim rezygnować. Jedną, wybraną ścianę możesz pokryć tapetą, której faktura nada wnętrzu wyjątkowego wyglądu. Pamiętaj jednak, aby nie przesadzić: intensywne kolory oraz wzory znajdujące się na większej przestrzeni sprawią, że cały pokój będzie wydawał się znacznie mniejszy niż jest w rzeczywistości. W przypadku wąskich, nieustawnych przestrzeni rekomendujemy również wykorzystanie pionowych i poziomych pasów, które optycznie wydłużą i znacznie poszerzą pomieszczenie. Strzałem w dziesiątkę będą także drobne, nieprzytłaczające desenie z powtarzającymi się motywami.To wszystko w rezultacie wpłynie na optyczne powiększenie wnętrza.

Pamiętaj o lustrach w pomieszczeniach

Lustra, lustra wszędzie! Szklana tafla na ścianie jest w stanie odmienić wnętrze nie do poznania. Zadbaj o to, aby lustra znajdowały się przede wszystkim na przestrzeni okien. Odbijający się w nich widok stworzy złudzenie optyczne, dzięki któremu wszyscy domownicy i goście będą mieli wrażenie, że znajdują się w dużym i przestronnym pomieszczeniu i optycznie powiększy wnętrze. Podobną funkcję spełniają szklane elementy w meblach, dlatego w małych wnętrzach warto postawić szklany regał, witrynę czy biblioteczkę.

 

Okrągłe lustro w salonie

Kupuj wielofunkcyjne meble

Jeśli dysponujesz niewielką przestrzenią, zakup odpowiednich mebli może być prawdziwym wyzwaniem. Zanim podejmiesz decyzję, dokładnie przemyśl,, jaką funkcję ma pełnić przestrzeń. Zastanów się, jakie meble są dla Ciebie niezbędne i bez czego nie wyobrażasz sobie codziennego życia. Nie inwestuj w stoliki czy konsole, które pełnią funkcję dekoracyjną. Zadbaj o to, aby meble były wielozadaniowe i pożyteczne. W naszym sklepie znajdziesz między innymi drewniane kufry i skrzynie, które są w stanie wiele pomieścić, a ponadto mogą pełnić funkcję stolika czy siedziska. Wybierając kanapę również zwróć uwagę na to, by była wygodna, a najlepiej wyposażona w funkcję spania. Pamiętaj, że każdy metr kwadratowy jest tu na wagę złota! 

Funkcjonalna sypialnia

Podziel przestrzeń na strefy 

Niewielkie przestrzenie powinny być intuicyjne. Zamiast dużego, przytłaczającego dywanu wybierz małe dywaniki (będą doskonałym akcentem kolorystycznym), dzięki którym w łatwy i naturalny sposób wyznaczysz poszczególne strefy. Elementem będącym “granicą” pomiędzy strefami może być także kanapa czy komoda. Dzięki temu w jednym pomieszczeniu będziesz w stanie wyznaczyć strefę przeznaczoną do wypoczynku, strefę jadalnianą czy małe “biuro”. 

Zrezygnuj z ciężkich zasłon

Znasz styl skandynawski? To nurt, który w ostatnich latach podbił cały świat! We wnętrzach inspirowanych Skandynawią na próżno szukać zasłon czy firanek, które nadają wnętrzu przytulności, ale jednocześnie optycznie je zmniejszają. Zasłony ograniczają dostęp do dziennego światła, co w małych przestrzeniach jest szczególnie ważne. Ściany o jasnych kolorach w połączeniu z odsłoniętymi oknami sprawią, że wnętrze będzie wydawać się bardzo przestronne. 

 

Antresola w małym mieszkaniu

Zagospodaruj całą przestrzeń (regały, półki)

Urządzenie przestrzeni o powierzchni kilku lub kilkunastu metrów kwadratowych to prawdziwe wyzwanie logistyczne. Żadna przestrzeń nie może zostać zmarnowana, dlatego dobrze ją zagospodaruj. Pomogą CI w tym wysokie regały, półki na książki i szafy. Rzeczy, których używasz na co dzień ustaw w zasięgu wzroku, natomiast pozostałe gadżety i akcesoria schowaj w szafkach zlokalizowanych na górze. Jeśli chcesz optycznie powiększyć pomieszczenie, wybieraj komody, witryny, fotele czy kanapy na wysokich nóżkach.