Sposoby na odnawianie powłoki wosku na meblach. Wosk jest naturalnym i ekologicznym środkiem do konserwacji i zabezpieczania drewnianych mebli. Pozwala on drewnu oddychać, podkreśla jego naturalne walory i wydobywa jego piękno. Systematyczność pielęgnacji takich mebli jest jednak kluczowa – powłoka ochronna z biegiem czasu po prostu się zużywa.

Przygotowaliśmy dla Was krótki poradnik, w którym w prosty sposób opisujemy proces odnawiania woskowanej powłoki na drewnie litym. Podzieliliśmy całość na 4 etapy, by jeszcze bardziej ułatwić Wam zadanie. Zapewniamy, że po lekturze każdy z Was będzie mógł bez problemu zadbać o swoje drewniane meble.

Jak odnowić powłokę wosku na drewnianych meblach?

 

Etap 1 – Odpowiednie przygotowanie mebla.

Twoim pierwszym krokiem powinno być rozmontowanie wszystkich ruchomych elementów mebla, takich jak drzwiczki, szuflady i uchwyty. Ten prosty zabieg ułatwi Ci dostęp do wszystkich trudno dostępnych zakamarków.

Etap 2 – Szlifowanie i czyszczenie powierzchni.

Kiedy wszystkie elementy są już łatwo dostępne, należy przystąpić do oczyszczenia ich powierzchni za pomocą papieru ściernego. W Polsce dostępne są produkty o ziarnistości od P 24 do P 2500 – wybierz papier drobnoziarnisty P220-P240. Po oczyszczeniu należy wygładzić drewnianą powierzchnię za pomocą włókniny ściernej 320-360.

Etap 3 – Wybór odpowiedniego wosku.

Kolejnym krokiem będzie wybranie odpowiedniego wosku. To od Ciebie zależy czy będzie to wosk bezbarwny czy koloryzujący. Decydując się na zastosowanie wosku koloryzującego, zadbaj o to, by był dopasowany do koloru mebla. Pozwoli Ci to uniknąć przebarwień i nieestetycznych plam. Dodatkowo, wybierając wosk o kolorze zbliżonym do odcienia mebla zamaskujesz drobne rysy i pęknięcia. Pamiętaj, że czysty wosk pszczeli nie jest przeznaczony do woskowania mebli. Poszukaj produktów do woskowania mebli stworzonych na bazie wosku pszczelego.

Etap 4 – Nakładanie wosku.

Przechodzimy do najważniejszego etapu, czyli nakładania wosku. Niewielką ilość wosku umieść na suchej szmatce i wetrzyj w drewno okrężnymi ruchami. Następnie, używając szmatki, wygładź warstwę wosku wzdłuż słojów drewna. Tak nałożony wosk schnie średnio około 12 godzin, dokładne informacje znajdziesz na opakowaniu wosku, którego użyłeś. Odnawianie powłoki wosku na meblach nie jest w gruncie rzeczy trudne, a dzięki temu możemy cieszyć się pięknymi meblami przez długie lata.