Wosk jest naturalnym i ekologicznym środkiem do konserwacji i zabezpieczania drewnianych mebli. Pozwala on drewnu oddychać, podkreśla jego naturalne walory i wydobywa jego piękno. Systematyczność pielęgnacji takich mebli jest jednak kluczowa – powłoka ochronna z biegiem czasu po prostu się zużywa.

Przygotowaliśmy dla Was krótki poradnik, w którym w prosty sposób opisujemy proces odnawiania woskowanej powłoki na drewnie litym. Podzieliliśmy całość na 4 etapy, by jeszcze bardziej ułatwić Wam zadanie. Zapewniamy, że po lekturze każdy z Was będzie mógł bez problemu zadbać o swoje drewniane meble.

Jak odnowić powłokę wosku na drewnianych meblach?

Etap 1 – Odpowiednie przygotowanie mebla.

Twoim pierwszym krokiem powinno być rozmontowanie wszystkich ruchomych elementów mebla, takich jak drzwiczki, szuflady i uchwyty. Ten prosty zabieg ułatwi Ci dostęp do wszystkich trudno dostępnych zakamarków.

Etap 2 – Szlifowanie i czyszczenie powierzchni.

Kiedy wszystkie elementy są już łatwo dostępne, należy przystąpić do oczyszczenia ich powierzchni za pomocą papieru ściernego. W Polsce dostępne są produkty o ziarnistości od P 24 do P 2500 – wybierz papier drobnoziarnisty P220-P240. Po oczyszczeniu należy wygładzić drewnianą powierzchnię za pomocą włókniny ściernej 320-360.

Etap 3 – Wybór odpowiedniego wosku.

Kolejnym krokiem będzie wybranie odpowiedniego wosku. To od Ciebie zależy czy będzie to wosk bezbarwny czy koloryzujący. Decydując się na zastosowanie wosku koloryzującego, zadbaj o to, by był dopasowany do koloru mebla. Pozwoli Ci to uniknąć przebarwień i nieestetycznych plam. Dodatkowo, wybierając wosk o kolorze zbliżonym do odcienia mebla zamaskujesz drobne rysy i pęknięcia. Pamiętaj, że czysty wosk pszczeli nie jest przeznaczony do woskowania mebli. Poszukaj produktów do woskowania mebli stworzonych na bazie wosku pszczelego.

Etap 4 – Nakładanie wosku.

Przechodzimy do najważniejszego etapu, czyli nakładania wosku. Niewielką ilość wosku umieść na suchej szmatce i wetrzyj w drewno okrężnymi ruchami. Następnie, używając szmatki, wygładź warstwę wosku wzdłuż słojów drewna. Tak nałożony wosk schnie średnio około 12 godzin, dokładne informacje znajdziesz na opakowaniu wosku, którego użyłeś.