Urządzanie wnętrz od podstaw lub aranżowanie ich na nowo to spore wyzwanie. Należy zdecydować między innymi o tym, jaki styl będzie królował w domu i jak będą wyglądały poszczególne pomieszczenia. Pamiętaj, że kolory w aranżacji wnętrz mają znacznie większe znaczenie: to właśnie ono decyduje, jak we wnętrzu będą czuć się domownicy oraz odwiedzający ich goście. Aby ułatwić Ci ten wybór, przygotowaliśmy kilka przydatnych wskazówek, dzięki którym dowiesz się, jak łączyć ze sobą kolory i jak poszczególne barwy sprawdzają się we wnętrzach.

 

Jak kolory wpływają na nastrój?

Najbardziej neutralnym i najbezpieczniejszym wyborem są biel i szarość. To kolory, które nie przykuwają uwagi, a co więcej – mogą uspokajać i łagodzić napięcia. Ponadto, biel jest w stanie znacząco optycznie powiększyć pomieszczenie.

Chcesz, aby w Twoim wnętrzu pojawiły się barwy poprawiające nastrój? Postaw na żółć oraz pomarańcz! To radosne, dodające energii kolory, które pobudzają do działania. Pamiętaj, że stosując je w nadmiarze, możesz osiągnąć efekt odwrotny od zamierzonego.

Jednym z najbardziej relaksujących kolorów jest niebieski, dlatego często wykorzystuje się go w sypialniach. Podobnie jest z delikatną zielenią I fioletem w stonowanych odcieniach. Obie te barwy wykazują właściwości uspokajające.

Czerwień to prawdziwy strzał energetyczny i kolor, który rzuca się w oczy nawet z dużej odległości. Eksponowanie jej na dużych przestrzeniach może bardzo przytłaczać, natomiast zastosowana w dodatkach nada wnętrzu elegancji.

Kolor różowy kojarzy się z delikatnością, a we wnętrzach poprawia nastrój, łagodzi emocje i napawa optymizmem.

Brązowy nie bez powodu jest wykorzystywany we wnętrzach tak często. Kojarzy nam się przede wszystkim z naturą, daje poczucie stabilizacji i sprawia, że wnętrze staje się przytulne.

Czerń to synonim luksusu. Użyta w nadmiarze może wprowadzić przygnębiający nastrój i optycznie zmniejszyć dostępną przestrzeń. Doskonale sprawdzi się w dodatkach i małych elementach, które podkreślą wyjątkowość wnętrza.

Jak łączyć ze sobą poszczególne barwy?

We współczesnych wnętrzach nie skupiamy się wyłącznie na jednym kolorze. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, które kolory doskonale ze sobą współgrają, tworząc spójną, harmonijną całość i sprawiają, że przestrzeń jest przyjazna oraz komfortowa. Pamiętaj, że na postrzeganie koloru ma wpływ nie tylko jego barwa, ale też nasycenie i jasność. Dlatego łącząc ze sobą poszczególne kolory, weź pod uwagę ich intensywność. Kolory w aranżacji wnętrz są szalenie istotne, wpływają na klimat i atmosferę w domu.

W przypadku takich pomieszczeń jak sypialnia czy salon, warto zdecydować się na barwy monochromatyczne czyli różne odcienie tego samego koloru. Taki zabieg sprawi, że wnętrze będzie bardzo spójne i harmonijne. To idealne rozwiązanie dla osób, którym zależy na tym, by osiągnięty efekt był ponadczasowy.

Chcesz wprowadzić do wnętrza odrobinę urozmaicenia? Twórz kompozycje z kolorów sąsiadujących ze sobą na kole barw, np. niebieski z zielonym, żółty z pomarańczowym itd. W ten sposób przestrzeń zyska ciekawy wygląd, jednak pamiętaj, aby zestawiać ze sobą maksymalnie dwa takie połączenia. W przeciwnym razie uzyskasz przesadzony, przytłaczający efekt.

Jeśli zależy Ci na tym, aby zatrzeć granice pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami, zachowaj spójność przy wyborze kolorów ścian, posadzki czy mebli. Konsekwentne zastosowanie tego samego rodzaju posadzki w sąsiadujących pokojach sprawi, że całe mieszkanie stanie się bardzo harmonijne.

Jak stosować ciemne kolory we wnętrzach?

Jasne barwy takie jak biel, szarość czy kolory pastelowe optycznie powiększają pomieszczenie. W przypadku czerni i ciemnego brązu jest na odwrót. Chcesz wprowadzić do wnętrza ciemne kolory, zachowaj odpowiednie proporcje. Ciekawy efekt uzyskasz malując na czarno jedną ze ścian – pozostałe, dla równowagi, pokryj farbą o neutralnej barwie. Im większe pomieszczenie, tym więcej ciemnych elementów możesz do niego wprowadzać.

Najmodniejszy kolor 2020 roku

Kolorem roku według Pantone – amerykańskiej firmy specjalizującej się w poligrafii – został Classic Blue czyli ponadczasowy niebieski. Chcesz, aby Twoje wnętrze było urządzone modnie i z klasą? Garść inspiracji i kilka przydatnych wskazówek znajdziesz na naszym blogu. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.