Jadalnia jest przede wszystkim miejscem rodzinnych spotkań i wspólnych posiłków. Może być oddzielnym pomieszczeniem, jednak coraz częściej stanowi spójną całość z otwartą kuchnią lub salonem. Przygotowujesz się do aranżowania jadalni od zera? A może nadszedł czas na gruntowne zmiany i przemeblowania? Podpowiadamy, o czym warto pamiętać podczas zakupu krzeseł do tego pomieszczenia. 

Wymiary krzesła do jadalni

Wybierając krzesła do jadalni i do każdego innego wnętrza powinniśmy się kierować nie tylko estetyką, ale przede wszystkim funkcjonalnością oraz komfortem. Kształt krzesła, głębokość siedziska oraz wysokość oparcia mają bezpośredni wpływ na naszą postawę.

Dobrze, żeby siedzisko znajdowało się na wysokości 3-5 cm poniżej zgięcia podkolanowego osoby, która siedzi na krześle. Zbyt wysokie, ale również zbyt niskie krzesło spowoduje niepotrzebne obciążenie innych partii ciała, a w konsekwencji nawet bóle kręgosłupa. Istotna jest jednak nie tylko wysokość siedziska, ale też jego głębokość. Optymalnie z przodu siedziska powinno wystawać około ⅓ długości uda osoby siedzącej.

Wygodne krzesło, zapewniające komfortową postawę, powinno mieć stabilną konstrukcję i posiadać odpowiednio wyprofilowane oparcie o wysokości, która pozwala na neutralną postawę oraz minimalne napięcie mięśni. 

krzesla-jadalnia

Ergonomia czy styl

Podczas wyboru krzeseł komfort jest kluczowy, jednak warto zadbać również o to, by poszczególne meble w pomieszczeniu wspólnie tworzyły spójną całość.Nie oznacza to wcale, że stół i krzesła powinny mieć ten sam kolor czy pochodzić z jednej kolekcji wybranego sklepu. 

We wnętrzach minimalistycznych czy skandynawskich sprawdzą się klasyczne krzesła o bardzo prostych formach, natomiast w pomieszczeniach urządzonych w klasycznym stylu możesz postawić na krzesła ze zdobieniami. Jeśli lubisz eksperymentować, możesz stworzyć niepowtarzalną kombinację drewnianych i tapicerowanych krzeseł. Zmieniając ich ustawienie, odświeżysz pomieszczenie i odmienisz jego wygląd bez dodatkowych kosztów. 

Chcesz optycznie zmniejszyć wnętrze? Wybierz krzesła z solidnymi i bardzo wysokimi oparciami. Jeśli twoja jadalnia to niewielkie pomieszczenie, postaw na krzesła o prostej, lekkiej konstrukcji. Ta sama zasada dotyczy wzorzystych ścian czy posadzek – aby nie osiągnąć przesadzonego efektu, wybierz krzesła bez żadnych zdobień. 

Krzesła do jadalni – drewniane czy tapicerowane

Wbrew pozorom, drewniane krzesła z twardymi siedziskami mogą być bardzo wygodne. Warunkiem jest jednak odpowiednio wyprofilowane oparcie i stabilna konstrukcja całego mebla. Idealnym uzupełnieniem krzeseł z litego drewna są pokrowce z poduszkami. 

Komfortową opcją są także krzesła tapicerowane. Decydując się na takie modele, warto zwrócić uwagę na materiał, którym są pokryte. Zainwestować w meble pokryte tkaninami, które łatwo utrzymać w czystości. 

Klasyczne krzesła do jadalni nie posiadają podłokietników, jednak takie wersje coraz częściej pojawiają się w ofertach sklepów i cieszą się coraz większą popularnością. Również w Meblo-Wosku znajdziesz modele z podłokietnikami, które zajmują więcej miejsca, ale mogą być jeszcze wygodniejsze od drewnianych krzeseł w klasycznym wydaniu. 

krzesla-jadalnia

Jak wybrać krzesła do jadalni 

Chcesz kupić nowe, wykonane z litego drewna lub tapicerowane krzesła do jadalni? Kliknij [tutaj] i zapoznaj się z ofertą Meblo-Wosku na sezon 2020/2021. Wybieraj spośród mebli najwyższej jakości, które są komfortowe, a w dodatku pięknie się prezentują. Wybrałeś już odpowiednie krzesła? Kliknij [tutaj] i sprawdź, czym kierować się podczas zakupu stołu do jadalni.