Rodzaj materaca, na którym codziennie śpimy ma wpływ nie tylko na wygodę, ale również na nasze zdrowie. Jak wybrać materac dopasowany do naszych potrzeb? Na co zwracać szczególną uwagę podczas zakupów? Odpowiedzi na wszystkie pytania związane z wyborem nowego materaca znajdziesz w tekście poniżej. Przeczytaj i zastosuj się do naszych wskazówek, a już nigdy nie będziesz narzekał na jakość snu!

Dlaczego sen jest tak ważny?

Sen zajmuje nam nawet ⅓ życia! Wielokrotnie udowodniono, że to jeden z kluczowych elementów, wpływających na codzienne samopoczucie każdego z nas. Zdrowy, wystarczająco długi sen, pozwala uniknąć bólów głowy, rozdrażnienia, problemów z odpornością i wielu poważnych chorób!

Dla kogo twardy, a dla kogo miękki materac?

Nie ma jednego, uniwersalnego stopnia twardości materaca, który odpowiadałby wszystkim użytkownikom. Aby materac spełniał swoje funkcje, za każdym razem powinien być dobierany indywidualnie. Istnieje kilka kryteriów, które należy brać pod uwagę podczas zakupu. Zwróć uwagę na to, kto będzie spał na tym materacu. Kluczowe są trzy czynniki: waga, wzrost oraz stan zdrowia tej osoby. Materac, który zostanie dobrany w prawidłowy sposób, odciąży kręgosłup i umożliwi mu przybranie naturalnej pozycji, przypominającej literę “S” (leżąc na plecach). Lżejszym osobom zaleca się wybór nieco bardziej miękkich materaców, natomiast osobom, które ważą więcej, rekomenduje się materace twardsze. Jest to spowodowane faktem, że twardość materaca może być odczuwana inaczej przez osobę, która ma 160 cm wzrostu i waży 45 kg, a zupełnie inaczej przez kogoś, kto mierzy 180 cm i waży 95 kg. Zarówno zbyt twardy jak i za miękki materac może negatywnie wpłynąć na kondycję kręgosłupa i przepływ krwi, a tym samym zmniejszyć komfort snu, a w dłuższej konsekwencji przyczynić się do problemów zdrowotnych.

Czym różni się materac H2 od H3?

Twardość materaca określa się symbolami. Powszechnie przyjęło się, że osoby ważące poniżej 80 kg powinny wybierać materac oznaczany H2 czyli średni. Użytkownikom ważącym pomiędzy 80 a 100 kg dedykowane są materace H3 (twarde). Dla klientów, których masa ciała wynosi powyżej 100 kg, sa przeznaczone materace H4 (bardzo twarde).
Istotną kwestią przy wyborze materaca jest również liczba tzw. stref twardości. Powierzchnia materaca zostaje podzielona na strefy, które umożliwiają podparcie najbardziej newralgicznych miejsc. Jeśli chcesz zdecydować się na taki materac, zwróć uwagę, by posiadał 7 stref twardości. Dzięki temu zapewnisz sobie zdrowy i komfortowy odpoczynek. W ramach współpracy Meblo-Wosku z marką M&K Foam, w naszej ofercie znajdziesz zarówno materace w wersji 1-polowej jak i 7-polowej.

Podstawowe rodzaje materaców

Wyróżnia się 4 podstawowe rodzaje materaców: bonelowe, kieszonkowe, piankowe oraz lateksowe. Wszystkie z nich są dostępne w naszym sklepie internetowym.

Materace bonelowe charakteryzują się przede wszystkim wysoką sprężystością, twardością i tym, że nie są podatne na odkształcenia. Nie poleca się ich dzieciom i osobom, które borykają się z problemami z kręgosłupem.

Materace kieszonkowe, podobnie jak bonelowe, należą do materaców sprężynowych. Zastosowane sprężyny są od siebie oddzielone tzw. kieszeniami i umożliwiają dopasowanie materaca do ciała. Materace kieszonkowe są elastyczne i stosunkowo trwałe.

Materace piankowe nadal są mniej popularne od sprężynowych, jednak coraz więcej konsumentów docenia ich zalety. Co ciekawe, materace należące do tej kategorii zmieniają twardość pod wpływem temperatury ciała osoby, która na nim leży. Mają też porowatą strukturę, która poprawia krążenie krwi w trakcie snu lub drzemki. Materace wykonane z pianki świetnie sprawdzą się również dla najmłodszych.

Podstawową cechą materaców lateksowych jest ich duża elastyczność i wytrzymałość. Materace lateksowe mogą doskonale spełniać swoje funkcje przez wiele lat. To rodzaj rekomendowany wszystkim, którzy borykają się z bólami i schorzeniami kręgosłupa.

W przypadku podwójnego łóżka, istnieją dwie możliwości dobrania materaca dla osób, które znacznie różnią się masą ciała. Pierwsza opcja to wybranie dwóch pojedynczych materaców, dostosowanych do ich indywidualnych potrzeb. Drugie rozwiązanie to innowacyjny, duży materac, który na jednej połowie będzie twardszy, a na drugiej bardziej miękki. Tak jak materac Adam i Ewa, który znajdziesz w naszej ofercie.

Czy powinieneś już wymienić swój stary materac?

Specjaliści zalecają, by wymieniać materac co 7 (maksymalnie 10) lat. Zazwyczaj po tym okresie materac jest już wyeksploatowany i pozbawiony właściwości, które posiadał na początku. Nie chodzi wyłącznie o wygodę i estetykę, ale również o higienę. Po latach użytkowania materac to dom dla milionów roztoczy! Możliwe, że wymiana materaca powinna nastąpić wcześniej niż po 7 latach od zakupu. Jeśli wstajesz “połamany”, nie wysypiasz się, a materac nie ma już płaskiej powierzchni, to znak, że czas wybrać się na zakupy.

Rodzaje pokrowców

Podczas wyboru nowego materaca warto zainwestować również w odpowiedni pokrowiec. Większość pokrowców można prać, dlatego rekomendujemy, by spać bezpośrednio na nich, ponieważ używanie prześcieradła może ograniczać ich właściwości. W naszej ofercie znajdziesz między innymi pokrowce: alergik, amicor (delikatny i miękki) oraz aloe vera (z dodatkiem ekstraktu z liści aloesu).

Jak widać, wybór odpowiedniego materaca nie jest prostą sprawą. Warto jednak poświęcić temu dłuższą chwilę. Zastanów się nad tym, jakie są Twoje potrzeby i wybierz materac, który zagwarantuje Ci nie tylko wygodę, ale przede wszystkim zdrowie!