Jak wybrać stół do jadalni? Podpowiadamy.

Jadalnia to serce każdego domu. Jest to pomieszczenie, w którym domownicy spędzają razem najwięcej czasu przy wspólnych rozmowach i posiłkach. To istne centrum rodzinnego życia – nieważne czy jest to popularne ostatnio połączenie salonu z kuchnią, wydzielona przestrzeń w kuchni czy też osobne pomieszczenie. Ważne, by znajdował się tam stół, który pomieści całą rodzinę. Bo to właśnie przy stole gromadzi się rodzina i przyjaciele. Nie będzie więc przesadą stwierdzenie, że stół to jeden z najważniejszych mebli znajdujących się w domu.

Jaki Stół wybrać do jadalni?

Zakup stołu do najmniejszych wydatków nie należy, dlatego warto przemyśleć, czego dokładnie potrzebujemy. Stół powinien pasować do kształtu jadalni oraz stylu jej wnętrza, ale przede wszystkim musi spełniać swoje podstawowe zadanie – musi stanowić wygodne miejsce do spożywania posiłków dla całej rodziny. Dlatego tak ważne jest, z jakiego materiału jest stół. Z doświadczenia wiemy, że do jadalni najczęściej wybierane są stoły drewniane. Drewno jest naturalnym i wytrzymałym materiałem, nie można też odmówić mu piękna.  Stół pokryty naturalnym woskiem, który zabezpieczy mebel i podkreśli walory drewna, będzie nie tylko wygodnym miejscem rodzinnych spotkań, ale też małym kawałkiem lasu w Twoim domu.

 

Jak wybrać stół do jadalni?
Stół i krzesła do jadalni z kolekcji COUNTRY

Jaki kształt stołu wybrać do jadalni?

Gdy wybierzemy już odpowiedni materiał, pora zastanowić się jaki kształt stołu najlepiej wpasuje się do wnętrza jadalni. W tym przypadku trzeba skupić się na dwóch rzeczach. Przede wszystkim na wielkości pomieszczenia, w którym stół będzie się znajdował. Po drugie ilości osób, która ma z niego korzystać. Najczęstszym wyborem są standardowe prostokątne stoły. Sprawdzą się w niemal każdym pomieszczeniu. Świetnie prezentują się zarówno przysunięte do ściany, jak i umiejscowione na środku jadalni. Pamiętajmy, że jeśli chcemy mieć stół ustawiony przy ścianie, powinien być on od niej odsunięty na co najmniej 60 cm od ścian i mebli. Okrągłe stoły świetnie sprawdzają się w niewielkich przestrzeniach, ponieważ zajmują najmniej miejsca, mieszcząc przy sobie największa liczbę osób. Nie posiadają krawędzi, co może przeważyć w wyborze, jeśli w domu są małe dzieci. Najrzadziej wybierane są stoły kwadratowe. Zazwyczaj mają małe rozmiary i są mało funkcjonalne, ponadto zazwyczaj prezentują się dobrze tylko we wnętrzach przypominających kwadrat.

 

Jaki kolor stołu do jadalni wybrać?

Stół poprzez swoje gabaryty i płaską powierzchnię jest jednym z najbardziej rzucających się w oczy elementów jadalni. To, w jakim będzie kolorze, wpłynie na wygląd całej aranżacji. Jeśli jadalnia jest w jasnych kolorach, warto zdecydować się na jasne odcienie drewna lub barwiony na biało blat. Równie ważne jest wykończenie mebli, warto wziąć pod uwagę czy są matowe, czy w połysku. Jeśli chcemy, by stół kontrastował z pozostałymi elementami wyposażenia, musimy pamiętać, by dopasować go do gamy kolorystycznej wnętrza – czy przeważają tam barwy zimne, ciepłe czy też pastele. Bezpiecznym i wygodnym rozwiązaniem jest zakup całego kompletu mebli do jadalni. Wtedy mamy stuprocentową pewność, że całość będzie się świetnie prezentować.  Warto wspomnieć, że ogromną zaletą drewnianych stołów jest możliwość ponownego woskowania, lakierowania i zmiany koloru. Dzięki temu, podczas odświeżania wnętrz bez problemu dopasujesz stół do pozostałych elementów.