Salon zwany również pokojem dziennym to szczególne miejsce w każdym domu. To tutaj domownicy odpoczywają po ciężkim dniu i również w tym miejscu zazwyczaj przyjmowani są goście. Aby wnętrze wyglądało na przyjazne i przytulne, warto zadbać o odpowiednie meble, wystrój, ale nie tylko! Jak się okazuje, w odbiorze pomieszczenia decydujące znaczenie ma… oświetlenie do salonu! Sprawdź, o czym warto pamiętać wybierając lampy do salonu. 

Rola oświetlenia we wnętrzu 

Podstawową rolą lamp, kinkietów i żyrandoli jest zapewnienie światła tam, gdzie go brakuje. To jednak nie koniec! Nawet jeśli wszystkie pomieszczenia urządzisz w podobnym stylu i estetyce, za sprawą oświetlenia możesz sprawić, że każde z nich nabierze zupełnie innego charakteru. Światło wpływa na nastrój oraz samopoczucie domowników, gotowość do pracy a nawet komfort wypoczynku. Wybór odpowiednich mebli do wnętrza jest bardzo ważny, jednak właściwe oświetlenie, podobnie jak dodatki i dekoracje, dopełnia całość. 

Chcesz optycznie powiększyć wnętrze? Marzysz o przytulnym klimacie w sypialni? Potrzebujesz dodać blasku łazience, w której nie ma okien? Na każde z tych pytań jest jedno rozwiązanie: odpowiednie oświetlenie. 

Aby dane pomieszczenie wydawało się bardziej przestronne, wystarczy pamiętać, że: 

  1. dzięki światłu skierowanemu na sufit wnętrze wydaje się większe 
  2. długie wąskie pomieszczenia można optycznie poszerzyć, mocniej oświetlając krótkie ściany 
  3. stawiając lampę w sąsiedztwie lustra stworzysz grę świateł, która również optycznie powiększy wnętrze

Rodzaje oświetlenia w pomieszczeniu 

Ze względu na funkcję pełnioną we wnętrzu, źródła światła można podzielić na trzy główne grupy: 

Światło główne

Nie sposób go nie zauważyć. To punkt świetlny, którego zadaniem jest równomierne oświetlenie całej przestrzeni. Aby uniknąć ciemnych kątów, należy dobrać jego wielkość do powierzchni całego pomieszczenia. W roli światła głównego świetnie sprawdza się rozłożysty żyrandol.

Światło zadaniowe

Pamiętaj o nim wszędzie tam, gdzie spędzasz sporo czasu. Światłem zadaniowym jest między innymi lampka na biurku, stojąca lampa obok fotelu, w którym czytasz książki czy małe lampki wmontowane w meble kuchenne, dzięki którym doskonale widzisz powierzchnię blatu podczas gotowania.

Światło dekoracyjne

Lampy to nie tylko źródła światła, ale również elementy ozdobne. Nie każda lampa została stworzona po to, aby intensywnie oświetlać dostępną przestrzeń. Jeśli dbasz o wygląd pomieszczenia i chcesz, by prezentowało się ono oryginalnie i nietuzinkowo, wyeksponuj w nim lampy o ciekawych kształtach i rozmiarach. Pięknymi ozdobami są również kinkiety przymocowane do ściany w równych odstępach. 

Idealna barwa światła w salonie

Nie tylko natężenie światła, ale również jego barwa ma duże znaczenie w odbiorze całego wnętrza. Barwy ciepłe uspokajają, koją i sprawiają, że pomieszczenie sprzyja relaksowi. Natomiast neutralne, białe światło sprawdza się w gabinecie i innych miejscach, w których należy pozostać skupionym. W salonie rekomendujemy korzystanie z żarówek, które dają ciepłe, miękkie światło. W ten sposób łatwiej będzie uzyskać nastrojowy, przytulny klimat. 

Idealne oświetlenie do salonu 

Zanim wybierzesz oświetlenie do salonu, zastanów się, jaki efekt chcesz uzyskać i gdzie powinny znaleźć się poszczególne lampy. Pamiętaj, że egzemplarze nie muszą być identyczne. Wybierając kinkiety czy żyrandole zwróć uwagę na to, by miały punkt wspólny: materiał, z którego są wykonane, kolor czy estetykę. 

Jeśli chodzi o rozmiar lamp do salonu, sugeruj się wielkością całego pomieszczenia. Jeśli Twój pokój dzienny jest mały, nie inwestuj w duże, widowiskowe abażury, które mogłyby przytłoczyć wnętrze. Jeżeli nie dysponujesz bardzo dużą przestrzenią, stosunkowo łatwo będzie ją wystarczająco oświetlić. W tej sytuacji możesz postawić na kilka mniejszych źródeł światła. W przypadku większych pomieszczeń warto zdecydować się na jedno światło główne, na przykład duży żyrandol, który będzie wisiał w centralnym punkcie sufitu. 

Oprócz żyrandola, w salonie możesz umieścić między innymi wysoką lampę stojącą, która będzie pełnić również funkcję ozdobną. W sąsiedztwie dużego, wygodnego fotela stworzy idealny kącik do relaksu i czytania książek. W wypoczynkową część pokoju dziennego możesz też wkomponować kinkiety. Kinkiety zawieszone na ścianie dają delikatne, nastrojowe światło, które nie przytłacza i nie rozprasza uwagi. 

lampa-meblo-wosk

Wyjątkowe lampy sznurowe

W kolekcji sklepu Meblo-Wosk znajdziesz lampy inne niż wszystkie! Sznurowe lampy wiszące coraz śmielej pojawiają się we wnętrzarskich katalogach, a ponadto dodają wnętrzu ciepła i uroku. W naszej ofercie znajdziesz między innymi lampy sznurowe oraz lampy belki, dzięki którym urządzisz stylowe i oryginalne wnętrze. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat naszych lamp drewnianych? Jesteśmy do Twojej dyspozycji i czekamy na Twoje pytania!