Pokój na poddaszu kojarzy nam się z ciszą, spokojem i niepowtarzalnym klimatem wnętrz. Widoczne, drewniane belki mogą dodawać pomieszczeniu jeszcze więcej uroku. Osoby, które mają już za sobą aranżację poddasza doskonale wiedzą, że wybór i zakup mebli jest wówczas nie lada wyzwaniem. Jak umeblować pokój na poddaszu? Poznaj kilka prostych wskazówek! 

Kolory ścian na poddaszu

W przypadku małych przestrzeni, nie tylko na poddaszu, istotny jest każdy detal. Dobór odpowiednich kolorów ścian może optycznie powiększyć pomieszczenie lub wręcz przeciwnie – sprawić, że stanie się ono mniejsze i przytłaczające. 

Bardzo dobrym wyborem do przestrzeni mieszkalnej na poddaszu będą odcienie bieli. Pokój z białymi ścianami i jasnymi meblami będzie wyglądał czysto, schludnie i bardzo przytulnie, a ponadto sprawi wrażenie większego niż w rzeczywistości. 

Przy wielu skosach i niskich pomieszczeniach bardzo dobrze sprawdzają się również szarości i pastelowe odcienie takie jak np. błękity. Do takich barw doskonale pasują drewniane meble, najlepiej również wykończone w odcieniach bieli, szarości lub jasnych brązów. 

Sypialnia ze skosami 

Oczywistym wyborem na pomieszczenie ze skosami jest sypialnia. Aby była wygodna i funkcjonalna, warto pamiętać o kilku prostych zasadach. Co najważniejsze, w przypadku okien dachowych warto dokładnie zaplanować przestrzeń. Zadbaj, aby łóżko stało w miejscu, w którym słońce nie będzie cię raziło każdego poranka. 

W sypialniach na poddaszu, w miarę możliwości rekomendujemy ograniczenie ilości mebli. W pomieszczeniu ze skosami oprócz wygodnego łóżka i drewnianych szafek nocnych doskonale sprawdzą się komody z szufladami lub skrzynie, które mogą pełnić też funkcję siedziska. Wolne przestrzenie na ścianach możesz zapełnić obrazkami lub ramkami na zdjęcia. Pamiętaj jednak, że w przypadku niewielkich przestrzeni “mniej znaczy więcej”. 

szafka-rtv

Salon na poddaszu

Czy zaaranżowanie przytulnego, funkcjonalnego salonu na poddaszu jest możliwe? Oczywiście, że tak! Poddasze sprzyja odpoczynkowi i może być doskonałym miejscem do przyjmowania gości. Co prawda nie ma możliwości stworzenia tam imponującej, wysokiej biblioteczki, jednak drewniane komody, niskie regały czy zgrabne, wiszące półki mogą sprawić, że pomieszczenie ze skosami będzie prezentować się równie okazale. 

Meblując salon na poddaszu zwróć uwagę na to, aby kanapa oraz fotele stały w odpowiedniej odległości od ścian. Dzięki temu domownicy oraz goście unikną sytuacji, gdy podczas wstawania i siadania uderzaliby głowami w sufit. Przy ścianach postaw niskie meble, np. niewielką szafkę RTV

meblo-wosk-drewniane-biurko

Oświetlenie na poddaszu 

W pomieszczeniach ze skosami najlepiej sprawdza się oświetlenie punktowe w postaci małych lampek i kinkietów. Jeśli wysokość wnętrza na to pozwala, możesz wybrać również żyrandol, jednak przed zakupem przeanalizuj, czy promienie światła będą padały tam, gdzie są potrzebne. 

Oprócz oświetlenia montowanego na stałe (żyrandoli, kinkietów itd.), w przypadku poddasza warto wybrać również dekoracyjne lampki takie jak np. cotton balls. Po pierwsze, będą delikatnym źródłem światła, a po drugie sprawią, że wnętrze stanie się jeszcze bardziej przytulne.