Jak dobrać krzesła do stołu?

Stół i krzesła w jadalni nie mogą bez siebie żyć, ale źle dopasowane – nie polubią się. Podpowiadamy, jak dobrać krzesła do stołu.

Gościu, siądź przy mym stole… W taki sposób – parafrazując poetę – możemy zaprosić rodzinę i przyjaciół do wspólnego biesiadowania. Wpierw warto jednak zadbać, aby było im również wygodnie i przyjemnie jak w cieniu lipy, którą opisywał Jan Kochanowski.

 

drewniany stół rustykalny z krzesłami

 

Gdy aranżujemy wnętrza, to coraz rzadziej sięgamy po meble z danego kompletu. Daje nam to o wiele większą swobodę oraz także pozwala na otrzymanie ciekawszych aranżacji, ale jednocześnie jest także źródłem dylematów dodatkowych. Jeśli urządzamy swoje mieszkanie, to koniecznie zapoznajmy się z inspiracjami krzeseł.

 

woskowany stół sosnowy do jadalni

Duży dylemat – wygodne czy stylowe?

Często mamy problem z tym jak dobrać do stołu krzesła, aby się wszystko wspaniale komponowało. Wcale nas to nie dziwi. Wynika to wszystko z tego, że mamy tak wiele możliwości. Wystarczy spojrzeć na krzesła i będziemy pod ogromnym wrażeniem. Gdy wykonujemy dla siebie projekt, to najczęściej meble dobieramy w sposób intuicyjny. Każdy dzięki temu może stworzyć dla siebie połączenie idealne.

Niegdyś krzesło służyło jedynie do tego, by wygodnie na nim usiąść w czasie posiłków. Dziś krzesło tworzy styl. Design tej części wyposażenia znacznie ewoluował, a nasza świadomość wyboru stała się naczelną kwestią aranżowania wnętrza.

 

stół drewniany w stylu rustykalnym

Zatem jakie krzesła wybrać?

Wielu z nas postawionych jest przed decyzją, która nie ma dobrej opcji: wybrać produkt funkcjonalny, wysokojakościowy czy też wyróżniający się stylem i designem. Tak naprawdę wszystko zależy od tego, co się komu podoba.

 

tapicerowane krzesło do jadalni

 

Podczas wyboru krzeseł komfort jest kluczowy, jednak warto zadbać również o to, by poszczególne meble w pomieszczeniu wspólnie tworzyły spójną całość. Nie oznacza to wcale, że stół i krzesła powinny mieć ten sam kolor czy pochodzić z jednej kolekcji wybranego sklepu.

We wnętrzach minimalistycznych czy skandynawskich sprawdzą się klasyczne krzesła o bardzo prostych formach, natomiast w pomieszczeniach urządzonych w klasycznym stylu możesz postawić na krzesła ze zdobieniami. Jeśli lubisz eksperymentować, możesz stworzyć niepowtarzalną kombinację drewnianych i tapicerowanych krzeseł. Zmieniając ich ustawienie, odświeżysz pomieszczenie i odmienisz jego wygląd bez dodatkowych kosztów.

 

drewniany stół do jadalni

 

Chcesz optycznie zmniejszyć wnętrze? Wybierz krzesła z solidnymi i bardzo wysokimi oparciami. Jeśli twoja jadalnia to niewielkie pomieszczenie, postaw na krzesła o prostej, lekkiej konstrukcji. Ta sama zasada dotyczy wzorzystych ścian czy posadzek – aby nie osiągnąć przesadzonego efektu, wybierz krzesła bez żadnych zdobień.

 

rustykalny stół z drewna sosnowegoo

Aspekt praktyczny

Przy wyborze krzeseł musimy zwrócić uwagę przede wszystkim na aspekt praktyczny. Często o aspekcie tym zapominamy. Dobierając krzesła do stołu, zwracamy także uwagę na ich kształt, kolor, styl oraz także inne cechy wizualne. Istota jest taka, że od czegoś innego zupełnie powinniśmy rozpocząć.

Należy się na początku zastanowić, ile krzeseł przy stole ma stanąć. Czy bierzemy pod uwagę ustawienie krzeseł także przy jego krótszych bokach? Przed zakupem krzeseł, zmierzyć należy odległość pomiędzy nogami stołu. Pamiętajmy, że różni się ona od samej długości blatu. Krzesła nie powinny ustawione być w żadnym wypadku „na styk”, ponieważ spożywanie posiłków będzie całkiem niewygodne. Warto minimum zostawić trzydzieści centymetrów więcej miejsca, niż wynosi szerokość dwóch krzeseł, ustawionych bezpośrednio obok siebie. Osoba siedząca przy stole na pewno potrzebuje fragmentu blatu mającego szerokość około sześćdziesięciu centymetrów.

układ krzeseł do stołu

Dopasowanie wysokości krzeseł do samej wysokości stołu

Zazwyczaj sama wysokość siedziska oraz blatu przyjmuje wielkości standardowe, ale przed zakupem mebli powinniśmy się upewnić, czy wymiary bezpośrednie są odpowiednie. Odległość siedziska krzesła od blatu wynosić powinna około trzydzieści centymetrów, a od podłogi około czterdzieści pięciu centymetrów. Jeśli wybrane krzesła posiadają podłokietniki, musimy koniecznie sprawdzić, czy jest w ogóle możliwość, aby je wysunąć swobodnie pod stół.

Wiemy doskonale, że nie mając odpowiedniej wiedzy możemy zakupić krzesła nie do końca pasujące. Jeśli nie czujemy się na siłach, to zawsze możesz poprosić o pomoc pracownika sklepu meblowego czy też miejsca, w którym dokonujesz zakupu. Na pewno uda się wam uzyskać fachową pomoc.

 

krzesła drewniane do jadalni w stylu rustykalnym

Wymiary krzesła do jadalni

Wybierając krzesła do jadalni i do każdego innego wnętrza powinniśmy się kierować nie tylko estetyką, ale przede wszystkim funkcjonalnością oraz komfortem. Kształt krzesła, głębokość siedziska oraz wysokość oparcia mają bezpośredni wpływ na naszą postawę.

Dobrze, żeby siedzisko znajdowało się na wysokości 3-5 cm poniżej zgięcia podkolanowego osoby, która siedzi na krześle. Zbyt wysokie, ale również zbyt niskie krzesło spowoduje niepotrzebne obciążenie innych partii ciała, a w konsekwencji nawet bóle kręgosłupa. Istotna jest jednak nie tylko wysokość siedziska, ale też jego głębokość. Optymalnie z przodu siedziska powinno wystawać około ⅓ długości uda osoby siedzącej.

Wygodne krzesło, zapewniające komfortową postawę, powinno mieć stabilną konstrukcję i posiadać odpowiednio wyprofilowane oparcie o wysokości, która pozwala na neutralną postawę oraz minimalne napięcie mięśni.

 

krzesła drewniane do jadalni sosnowe

 

drewniane krzesło do jadalni

 

Chcesz kupić nowe, wykonane z litego drewna lub tapicerowane krzesła do jadalni? Kliknij [tutaj] i zapoznaj się z ofertą Meblo-Wosk na sezon 2020/2021. Wybieraj spośród mebli najwyższej jakości, które są komfortowe, a w dodatku pięknie się prezentują. Wybrałeś już odpowiednie krzesła? Kliknij [tutaj] i sprawdź, czym kierować się podczas zakupu stołu do jadalni.