Rok 2020 charakteryzuje się przede wszystkim widocznym powrotem do natury. Wśród widocznych, dominujących obecnie trendów wnętrzarskich możemy wyróżnić między innymi wybór mebli z naturalnych surowców (piękne drewniane komody, szafy czy regały), powrót do kolorów matki ziemi (zieleni, brązów oraz wprowadzanie do wnętrz rozmaitej roślinności. Biofilia ze wnętrzu zawładnęła naszymi mieszkaniami i zapowiada się, że ten trend zostanie z nami jeszcze długo. 

 

Czym jest biofilia? 

Najprościej mówiąc, biofilia to miłość do natury i roślinności. Jak się okazuje, przejawia się ona także w architekturze i dekoracji wnętrz. Żyjąc w ciągłym pędzie i przebywając w zgiełku miasta tęsknimy za lasami i ukojeniem, jakie daje obcowanie z przyrodą. W związku z tym narodził się tzw, design biofiliczny czyli trend, polegający na wkomponowaniu do wnętrz materiałów oraz wzorów jednoznacznie kojarzących się ze świeżym powietrzem i wszystkim, co naturalne. 

Rośliny w zielonym salonie
Źrodło: Pinterest (www.pinterest.com/pin/94997873378920171)

Biofilia – jak wprowadzić ją do wnętrza?


Wbrew pozorom, nie jest to wcale trudne, ponieważ wystrój w zgodzie z naturą osiągniesz na wiele rozmaitych sposobów. Możesz pomalować ściany na barwy ziemi lub postawić na dodatki nawiązujące do roślinnych motywów. Doskonale sprawdzą się również drewniane meble lub elementy, które poddasz recyklingowi. Na naszym blogu znajdziesz tekst o tym, jak meblom z sieciówki nadać drugie życie. Pamiętaj, że design biofiliczny to nie tylko trend, który za kilka sezonów stanie się przeszłością. Chodzi o znacznie więcej: przede wszystkim o zaprojektowanie zrównoważonego wnętrza, które będzie w zgodzie z naturą. 

 

Barwy natury 

Beże, brązy, rudości, a przede wszystkim zielenie – wybierając takie kolory, Twoje wnętrze stanie się ciepłe, przyjazne i przyjemne w odbiorze. Bardzo modna jest butelkowa zieleń, którą możesz wprowadzić za pomocą mebli lub malując na ten kolor jedną ze ścian (to dość ciemna barwa, w większej ilości mogłaby przytłoczyć i optycznie zmniejszyć przestrzeń). W ofercie sklepu Meblo-Wosk w kolorze butelkowej zieleni znajdziesz między innymi elegancki, zjawiskowy fotel Rosalina

Zielony salon z roślinami

 

Naturalne meble 

Wybór naturalnych materiałów to klucz do sukcesu. Tworząc biofilię we wnętrzu warto postawić na drewniane meble. Drewniane komody, regały, krzesła, stoły i szafy pozwolą stworzyć naturalną, a jednocześnie bardzo wyjątkową przestrzeń. Drewno to jednak nie wszystko! Pamiętaj o dodatkach: plecionych koszach i naturalnych tekstyliach, które nadadzą wnętrzu przytulności.

 

Drewniane meble do jadalni

 

Różnorodna roślinność 

Rośliny we wnętrzu pełnią funkcję dekoracyjną, ale nie tylko. Przede wszystkim dbając o to, by w Twoim mieszkaniu nie brakowało kwiatów, przyczyniasz się do poprawy mikroklimatu i jakości powietrza. Niewątpliwie biofilia to nie są tylko cięte kwiaty w wazonie – chodzi przede wszystkim o rośliny doniczkowe, zarówno rodzime jak i bardziej egzotyczne. Bezsprzecznie dużym zainteresowaniem cieszą się obecnie paprocie i monstery. W każdego rodzaju wnętrzu pięknie prezentują się również drzewka cytrusowe. Nie masz ręki do roślin? Bez obaw! Swoją przygodę możesz rozpocząć od gatunków, ponieważ są najłatwiejsze w utrzymaniu – zapewniamy, że efekt będzie piorunujący!

 

https://howyouhome.tumblr.com/post/186686935229/bohemian-decor-inspiration-httpsifttt2ydys00

 

Biofilia we wnętrzu i jej wpływ na domowników
Na całym świecie wielokrotnie przeprowadzano badania, które jednoznacznie dowiodły, że obcowanie z przyrodą i otaczanie się naturalnymi elementami przynosi spokój oraz biofilia we wnętrzu, ulgę i ma pozytywny wpływ na samopoczucie. Biofilia we wnętrzach to trend, który przechodzi renesans. W czasach, gdy nieustannie docierają do nas bodźce z internetu i innych mediów, szukamy relaksu i ukojenia. Dlatego też projektując wnętrze pełne naturalnych surowców i barw ziemi, dostajemy znacznie więcej niż mieszkanie urządzone zgodnie z obowiązującymi trendami. Tworzymy zrównoważoną przestrzeń w zgodzie z matką naturą.