Przestrzenie o niewielkim metrażu stanowią nie lada wyzwanie aranżacyjne! W mieszkaniach w bloku często jedno pomieszczenie pełni wiele funkcji: to jednocześnie kuchnia, salon, a nawet przedpokój. Czy połączenie tych wszystkich zadań jest możliwe? Jak najbardziej! Wystarczy pamiętać o kilku aranżacyjnych sztuczkach, aby na kilkunastu metrach kwadratowych wyczarować piękną i jednocześnie funkcjonalną przestrzeń. Poznaj nasze sposoby! 

Przedpokój – wizytówka całego mieszkania

Pierwsze wrażenie jest najważniejsze! Jak się okazuje, ta zasada sprawdza się również przy urządzaniu wnętrz. Wchodząc do mieszkania, przedpokój to pierwsze pomieszczenie, które widzimy. Jego wygląd ma wpływ na atmosferę panującą w całym wnętrzu oraz na samopoczucie gości. Właśnie dlatego przedpokój powinien być i ładny, i komfortowy. W przypadku kawalerek pomieszczenie, do którego wchodzi się z zewnątrz, pełni zazwyczaj więcej niż jedną funkcję: jest też pokojem dziennym, a nawet kuchnią i jadalnią. Jak to wszystko pogodzić? 

Multifunkcyjna aranżacja przedpokoju

Bez względu na to, jak duża przestrzeń masz do dyspozycji, w przedpokoju powinny znaleźć się dwa podstawowe meble: szafa na wierzchnie okrycia oraz wygodne siedzisko. Warto pamiętać również o lustrze – im większe, tym lepiej. Jak wiadomo, lustro to element, który nie tylko ozdabia wnętrze, ale też optycznie je powiększa. Pisaliśmy o tym w tekście “7 sposobów na optyczne powiększenie wnętrza”. 

Aby cała przestrzeń była estetyczna, meble w przedpokoju powinny być spójne z elementami w pozostałych częściach wnętrza. Dobrze, jeśli zamontowane oświetlenie płynnie przechodzi z przedpokoju do kuchni oraz salonu. Wówczas w naturalny sposób można zatrzeć granice pomiędzy poszczególnymi strefami. 

Aranżacja przedpokoju – sztuka kompromisu

W przypadku niewielkich przestrzeni, kompromis to słowo-klucz. Aby zachować estetyczny wygląd, a przede wszystkim funkcjonalność całego mieszkania, nie można go zagracić zbędnymi meblami i elementami dekoracyjnymi. W sytuacji, gdy między poszczególnymi pomieszczeniami nie ma ścianek działowych, spójność stylowa i kolorystyczna jest szczególnie ważna. Warto postawić na jeden rodzaj podłogi w całej przestrzeni – wtedy przejścia pomiędzy poszczególnymi strefami będą bardzo płynne, co sprawi, że pomieszczenie będzie wydawać się odrobinę większe. 

Przedpokój i podział na strefy

Istnieje przynajmniej kilka skutecznych sposobów na wydzielenie przedpokoju z salonu. Co ważne, otwarte przestrzenie wcale nie muszą oznaczać problemów. Dzięki temu, że nie ograniczają Cię ściany, możesz pokusić się o ciekawe rozwiązania aranżacyjne. 

Przedpokój możesz wydzielić tapetą na ścianie. Jeśli zdecydujesz się na to rozwiązanie, dopasuj ją kolorystycznie do wystroju całego salonu. Optyczne oddzielenie od siebie poszczególnych stref możesz osiągnąć też poprzez podłogę. Jeśli to możliwe, w przedpokoju wybierz materiał podobny kolorystycznie do tego w kuchni czy salonie. 

Meble do przedpokoju połączonego z salonem 

Ściany i podłogi gotowe? Czas na umeblowanie! Jeśli Twój przedpokój to zaledwie kilka metrów kwadratowych, ciężko będzie zmieścić w nim masywną szafę. Na pomoc przychodzą wtedy wieszaki, które nie zajmują wiele miejsca, a przy okazji estetycznie się prezentują. W naszej ofercie znajdziesz drewniane garderoby woskowane. Kliknij [tutaj], aby zapoznać się z dostępnymi modelami. 

Przedpokój będzie stanowić uzupełnienie salonu, jeśli umieścisz w nim tapicerowane siedziska. To przede wszystkim przydatny mebel z uwagi na odwiedzających nas gości. Drewniane ławki i pufy ułatwiają zakładanie obuwia, a ponadto mogą być dodatkowym miejscem do przechowywania ubrań czy sezonowych dodatków takich jak szale, czapki i apaszki. 

W przypadku niewielkiej przestrzeni i multifunkcyjnego pomieszczenia, spójność aranżacji jest bardzo ważna. Jeśli urządzanie wnętrz to nie jest Twoja mocna strona, wybierz meble z jednej kolekcji lub wykonane z tego samego gatunku drewna. W naszym sklepie znajdziesz zróżnicowane meble, które swoim wykonaniem i estetyką zadowolą najbardziej wymagających użytkowników. Aby poznać wszystkie dostępne kolekcje Meblo-Wosku, kliknij [tutaj]