Aranżacja mebli do salonu – podpowiadamy jak stworzyć w swoim domu przytulny salon. Segment mebli do salonu już od jakiegoś czasu uległ gruntownej przemianie. Jeszcze nie dawno klienci planujący ich zakup kładli duży nacisk na funkcjonalność i możliwość pełnego wykorzystania ich wnętrz. We współczesnym salonie sprawdza się zasada „Im mniej, tym lepiej”. Salon niezależnie od wielkości nie powinien być przeciążony meblami, zagłuszyłoby to przestrzeń wnętrza. Warto postawić na oryginalny design, wybrać mniej mebli, ale bardziej okazałych i efektownych. W aranżacji mebli salonowych najważniejsze są dwie kwestie: dekoracyjna i użytkowa. Coraz mniejsze przestrzenie mieszkalne wymagają pomysłowości w ich aranżowaniu.

Trendy w meblach do salonu

Wyraźnym trendem w aranżacji mebli do salonu jest projektowanie kolekcji w skład, których wchodzi dużo różnorodnych brył. To umożliwia klientom swobodny wybór i zakup indywidualnie skonfigurowanego zestawu. Zadanie staje się ułatwione, gdy skorzystamy z gotowych wzorów, prostych rozwiązań, odpowiedniej kolorystyki. Przy urządzaniu wnętrza bardzo ważne jest zachowanie odpowiedniego stylu. Wybrany mebel musi podkreślać charakter wnętrza, ubogacić je a także spełniać podstawowe funkcje użytkowe.

Naturalne wzornictwo w meblach do salonu

Jeśli chodzi o wzornictwo mebli salonowych coraz bardziej powszechny staje się powrót do natury. Po latach fascynacji plastikiem, ascetycznym szkłem i stalą na nowo odkrywane są naturalne materiały tj. drewno, skóra czy kamień. Naturalne surowce często stosowane są w możliwie nieprzetworzonej formie. Zamiast wykończenia na wysoki połysk, drewno zachwyca swoja niepowtarzalną, matową strukturą. Ten zwrot ku naturze ma odzwierciedlenie w palecie barw, bazującej na chłodnych beżach, brązach, szarościach. Zamiast kontrastów kolorystycznych często mamy do czynienia z kontrastami faktur min takie jak wydobywanie przestrzennej tekstury z drewna. Fachowo zwane strukturyzacją drewna.

Meble w stylu klasycznym do salonu

Aranżacja mebli do salonu w stylu klasycznym wyraźnie ocieplają wnętrze, nie przytłaczają a tym samym nadają uniwersalny i ponadczasowy styl. Coraz częściej spotykamy się z połączeniem nowoczesnych, ascetycznych elementów z meblami, które do tej pory kojarzyły się w większości z zabytkami odziedziczonymi po przodkach. Charakterystyczne witryny z ozdobnymi gzymsami, dekoracyjnymi profilami, komody z solidnymi filunkami, rzeźbione fronty szafek i szuflad (wysuwane na drewnianych prowadnicach), stoliki i ławy z toczonymi nóżkami coraz częściej zdobią stylowe wnętrza salonu. Niezastąpione są również elementy dekoracyjne, odpowiednie dodatki, ozdoby, rośliny, które pomogą urządzić piękny i funkcjonalny salon, w którym będziemy się czuć jak najlepiej.