Styl rustykalny kojarzony jest z ciepłem, przytulnością i sielskim życiem na wsi. Wnętrza urządzone w tym stylu zachęcają do odpoczynku i chwili wytchnienia, dlatego tak świetnie sprawdza się on w jadalni. Jest to pomieszczenie, które w wielu mieszkaniach jest centrum życia rodziny. To tutaj mieszkańcy spotykają się przy wspólnych posiłkach, mają okazję porozmawiać i złapać oddech. Przedstawiamy 10 sprawdzonych pomysłów na rustykalną jadalnię.

Rustykalna jadalnia to taka, w której odetchniesz od codziennych obowiązków i poczujesz, że jesteś w swojej bezpiecznej przestrzeni. Styl rustykalny zakłada minimalizm, jasność, prostotę i porządek, co pozwala oderwać się od codziennego zgiełku. Podpowiadamy jak wprowadzić do swojej jadalni elementy stylu rustykalnego, które ocieplą jej wnętrze i stworzą sielankową atmosferę.

Barwy i wzory

Naturalne jasne barwy pozwolą optycznie powiększyć nawet najmniejszą jadalnię. Poduszka z ludowym folklorystycznym wzorem jest akcentem, który dodaje smaku i atrakcyjności aranżacji. Musisz jednak pamiętać, by nie przesadzić z dodatkami. Styl rustykalny lubi minimalizm.

 

Zdjęcie: https://pl.pinterest.com/pin/342344009148650059/

Jakie krzesła wybrać?

Styl rustykalny to nie tylko drewno, ale też materiały takie jak kamień czy metal. Wprowadzenie metalowych krzeseł pomoże przełamać strukturę drewnianych elementów i nada całości powiewu nowoczesności. Dodatkowym atutem metalowych elementów wyposażenia jest wiele opcji barwienia ich na różne kolory.

Zdjęcie: https://pl.pinterest.com/pin/399413060697937737/

Zastanawiasz się jakie krzesła wybrać do jadalni urządzonej w rustykalnym stylu? Podpowiadamy – żadne! Jeśli lubisz wiejskie i sielskie klimaty to świetnym rozwiązaniem będzie drewniana ława o ludowym rodowodzie, która powoli wraca do łask. Wybierając drewniane elementy do wnętrz w stylu rustykalnym, sięgaj przede wszystkim po rodzime gatunki drewna, takie jak sosna i buk. Doda to wnętrzom autentyczności rodem z kuchni naszych babć.

Zdjęcie: https://pl.pinterest.com/pin/525443481520309607/

 

Nie możesz się zdecydować w kwestii odpowiednich siedzisk do jadalni – proponujemy połączenie ławy i krzeseł. Stylizowane i postarzane drewno doda wnętrzu charakteru, a towarzyszące mu nowoczesne, nieskazitelnie białe krzesła tworzą z nim zaskakującą, ale spójną całość. Motywy rustykalne zestawione ze współczesnymi rozwiązaniami mogą dać naprawdę niebanalny efekt.

 

Rustykalny akcent w postaci postarzanego stołu o nieregularnych rysach sprawia, że odniesienie do stylu rustykalnego jest oczywiste i wyraźne, ale chroni przed przesytem. Największą zaletą stylu rustykalnego jest ponadczasowość i uniwersalizm, nie musisz się więc martwić, że elementy wyposażenia w tym stylu nie będą pasować do pozostałych mebli w jadalni.

Rękodzieło w stylu rustykalnym

W stylu rustykalnym wszelkie elementy ozdobne powinny jak najbardziej przypominać rękodzieło, a najlepiej, jeśli rzeczywiście są wykonane ręcznie. Ceramiczne i gliniane naczynia, stary zegar z kukułką, ozdoby z wikliny to najpopularniejsze z nich. Jednak równie ciekawą propozycją są długie, zwisające z sufitu lampy świetlne, które prezentują się zjawiskowo i są niezwykle praktyczne.

 

Bliskość z naturą to jedno z podstawowych założeń stylu rustykalnego. Drewniane meble, zastawa malowana w kwiaty i bukiety z suszonych kwiatów, ale przede wszystkim obecność żywych roślin. W rustykalnym wnętrzu nie może zabraknąć kolorów znanym nam z łąk i lasów. Dlatego proponujemy zielnik zawieszony nad stołem. Nie da się być bliżej natury podczas posiłku w jadalni.

 

Świetnym pomysłem na wprowadzenie nutki rustykalizmu do jadalni jest umieszczenie w niej drewnianej komody. Pozwoli ona wyczarować domową, swojską atmosferę i zachować porządek w jadalni. Szafeczka z przeszkloną wystawką to świetne miejsce na pojemniki na przyprawy, akcesoria kuchenne, emaliowane dzbany czy też wiekową zastawę po babci.

Zdjęcie: https://drive.google.com/file/d/1ApDqeI_ydjR2ZN7NTtxziUivjdIlijm0/view

 

Diabeł tkwi w szczegółach! Innymi słowy, nie można zapomnieć o dodatkach. W rustykalnej jadalni warto wykorzystać elementy, które przywodzą kwietną łąkę. Kwiaty powinny być przyozdobione przy użyciu naturalnych materiałów jak juta czy parciany sznurek. Wykorzystaj stare szklane słoiki i butelki, w których kwietne bukiety będą się doskonale prezentować. Świetnie sprawdzą się zarówno świeże, jak i suszone kwiaty.

Zdjęcie: https://pl.pinterest.com/pin/AbrLSGgNQBNfiwzIZudOqFdlivhFa3b8IRWvrYHAlyvO6yHvP33zbt8/

 

Odsłonięte drewniane belki konstrukcyjne potrafią diametralnie odmienić wnętrze i nadać mu wiejskiego klimatu. Dodatkowo zwracają uwagę na sufit, czyli przestrzeń, którą zazwyczaj się ignoruje. Nie musisz się martwić, ten rodzaj dekoracji możliwy jest nie tylko w  tradycyjnie budowanych domach, gdzie belki są widoczne. Coraz większą popularnością cieszą się imitacje drewnianych konstrukcji.

Zdjęcie: https://pl.pinterest.com/pin/344455071481865228/  

 

Zakończenie:

Jadalnia urządzona w stylu rustykalnym to doskonałe rozwiązanie dla osób ceniących sobie umiar, prostotę i porządek. Urządzone w tym stylu wnętrze nie straci na uroku za kilka, czy też kilkanaście lat – wręcz przeciwnie, w miarę upływu lat zyska na wizualnej szlachetności. Nasze wskazówki pozwolą Ci na urządzenie pięknej tradycyjnej rustykalnej jadalni lub też na wprowadzenie niewielkich elementów tego stylu do wnętrza. Styl rustykalny jest uniwersalny i ponadczasowy – nigdy nie wychodzi z mody, a obecnie zyskuje coraz więcej zwolenników, dlatego warto zastosować go w swoim domu.