Cenisz sobie niebanalne rozwiązania we wnętrzach? Nie lubisz nudy i powtarzalności? Chcesz wprowadzić do wystroju trochę szaleństwa? Jeśli choć na jedno z tych pytań odpowiedziałeś „tak”, postaw na eklektyzm!

Konsekwentne stosowanie elementów w jednym stylu (minimalistycznym, kolonialnym, prowansalskim itd.) sprawia, że wnętrze wygląda spójnie, schludnie i z klasą. Jednak czy eklektyzm oznacza chaos i przerost formy nad treścią? Absolutnie nie!

Czym jest eklektyzm we wnętrzu?

Eklektyzm został zapoczątkowany w architekturze, jednak dzisiaj jest on obecny zarówno w dekorowaniu wnętrz oraz w modzie i można go definiować na wiele rozmaitych sposobów. Przede wszystkim jest to umiejętne łączenie nowoczesności z tradycją. Kto powiedział, że drewniany stół z lat 80. nie będzie pasował do chłodnego wnętrza w loftowym stylu? Flagowym eklektycznym rozwiązaniem jest łączenie ze sobą odważnych wzorów (grochów z kratą, pasków z kwiatami), faktur (woskowane drewno i surowy beton) czy stylów wnętrzarskich (np. prowansalski ze skandynawskim).


źródło: Pinterest

Czym charakteryzują się pomieszczenia urządzone w stylu eklektycznym? Przede wszystkim są bardzo oryginalne i nietuzinkowe. Decydując się na aranżację w stylu eklektycznym, masz pewność, że Twoje wnętrza będą niepowtarzalne. Eklektyzm często oznacza zestawianie ze sobą pozornie niepasujących elementów. W efekcie otrzymujemy jednak spójne i efektowne, ale nadal bardzo funkcjonalne wnętrze.

Czy istnieje przepis na idealne eklektyczne wnętrze? Zaufaj swoje wyobraźni i pamiętaj o zachowaniu odpowiednich proporcji, aby wystrój sprzyjał relaksowi i nie był zbyt przytłaczający dla domowników.

Nie bój się odważnych połączeń!

Podobają Ci się rzeczy, które pozornie do siebie nie pasują? Zaryzykuj i baw się formą! Pamiętaj jednak o tym, że bardzo łatwo przesadzić i zamiast stylowego, eklektycznego wnętrza osiągnąć przerysowany efekt. Kluczem do sukcesu jest umiar. Eklektyzm nie oznacza przepychu i przerostu formy nad treścią. Wnętrza eklektyczne mogą być wyraziste, a jednocześnie harmonijne, spójne.

Drewniany kredens, który jest z Twoją rodziną od pokoleń możesz wkomponować w salon urządzony w stylu skandynawskim. Starą drewnianą ławę postaw obok nowoczesnych foteli o oryginalnej formie. Do minimalistycznej sypialni wstaw rustykalną szafę, a do klasycznej jadalni – krzesła o nieoczywistej formie. W eklektycznych wnętrzach doskonale spisują się też dzieła sztuki oprawione w bogato zdobione ramy, które mogą być ciekawym akcentem i punktem zwracającym uwagę wszystkich gości.

Nie skupiaj się tylko na materiałach i formach mebli. Postaw na kolory, które dają nieskończenie wiele możliwości. Detale w odważnych barwach przełamią dominującą estetykę oraz dodadzą wnętrzu stylu i oryginalności. Nie bój się eksperymentować, ale zawsze pamiętaj o harmonii i równowadze.

Jeśli zaczynasz swoją przygodę ze stylem eklektycznym i nie wiesz, od czego zacząć, spróbuj połączyć ze sobą dwa trendy, style czy motywy. Z czasem nabierzesz wprawy i z łatwością będziesz tworzyć nieoczywiste, stylowe, eklektyczne połączenia. Eklektyzm nie ma jasno określonych zasad i to jego wielki atut! Kieruj się intuicją i własnym gustem estetycznym , twórz ciekawe zestawienia. Wprowadzaj geometryczne lub egzotyczne elementy, subtelne kwiatowe ornamenty czy pufy w niespotykanym kształcie.


źródło: Pinterest

Styl eklektyczny – dla kogo?

Eklektyzm sprawdza się we wnętrzach należących do osób, które lubią eksperymentować. Jeśli interesujesz się dizajnem, masz artystyczną duszę i lubisz metamorfozy, doskonale się w nim odnajdziesz. To również dobre rozwiązanie dla rodzin, w których poszczególni członkowie mają odmienne gusta. Decydując się na eklektyczne rozwiązania, stworzysz hybrydę stylów i połączysz ulubione meble i detale należące do Twoich bliskich. Łącz drewniane meble ze szkłem, metalem czy betonem, ale pamiętaj: wszystko z umiarem!

W Meblo-Wosku znajdziesz bardzo różnorodne kolekcje. Odwiedź nasz sklep internetowy [tutaj] i wybieraj spośród mebli prowansalskich, skandynawskich, nowoczesnych czy kolonialnych i twórz oryginalne kombinacje, które doskonale sprawdzą się w eklektycznych wnętrzach.