Zastanawiasz się nad zakupem drewnianych mebli? O ich zaletach pisaliśmy już na naszym blogu [tutaj]. Na przestrzeni lat na ich temat powstało także wiele mitów. Dzisiaj postaramy się je wszystkie obalić i udowodnić, że meble wykonane z drewna to strzał w dziesiątkę, niezależnie od tego, w jakim stylu chcesz zaaranżować swoje wnętrze. Zachęcamy do lektury!

Mit 1: Drewniane meble są drogie

To argument, który w dyskusjach na temat mebli pojawia się naprawdę często. Analizując ich ceny warto wziąć pod uwagę przede wszystkim gatunek drewna, z którego zostały zrobione czy kraj, w którym je wyprodukowano. Meble wykonane z egzotycznych gatunków drewna są stosunkowo drogie, dlatego zawsze rekomendujemy nasze rodzime drewno takie jak sosna czy dąb. Po pierwsze, jest ono zdecydowanie tańsze od odmian egzotycznych, a po drugie znakomicie się prezentuje i przetrwa każdą próbę czasu. Z pewnością w znanych sieciówkach znajdziesz tańsze odpowiedniki wykonane np. ze sklejki, jednak za niższą, na pozór atrakcyjną ceną, idzie także nieporównywalnie gorsza jakość. Pamiętaj też, że meble produkowane w Polsce, przez profesjonalnych rzemieślników, są wykonane z największą dbałością o szczegóły.

Mit 2: Meble z drewna szybko tracą na wartości

Prawdą jest, że zakup porządnych drewnianych mebli to rodzaj inwestycji. Dlatego warto dokładnie zastanowić się nad tym, jak powinny wyglądać. Meble wykonane z drewna mogą posłużyć CI przez kilkadziesiąt lat i potwierdzi to każdy, kto wybrał je do swojego wnętrza. Często zdarza się również, że drewniane meble stają się pamiątkami rodzinnymi po rodzicach czy dziadkach. Nie tracą zatem na wartości. Wręcz przeciwnie, dzięki wysokiej jakości wykonania spełniają swoją rolę przez wiele lat, a na dodatek zyskują wartość sentymentalną.

 

Mit 3: Meble wykonane z drewna szybko wychodzą z mody

Jesteś trendy i chcesz, żeby Twoje wnętrza również takie były? Postaw na meble z litego drewna, które zawsze będą w modzie! Dowodami na to są nasze różnorodne kolekcje: drewno idealnie prezentuje się zarówno w prostych jak i w bogato zdobionych formach, a także w połączeniu ze szkłem czy metalem. Posiadasz drewniane meble i chcesz nadać im nowego wyglądu? Wystarczy, że odświeżysz detale, np. wymienisz uchwyty w szufladach czy szafkach lub przemalujesz je na inny kolor.

Mit 4: Drewno jest trudne w pielęgnacji

Rzeczywiście, kluczem do zachowania drewnianych mebli w doskonałym stanie jest ich regularna pielęgnacja. Jednak nie jest to ani trudne, ani pracochłonne. O tym, jak prawidłowo pielęgnować drewniane meble, pisaliśmy już na naszym blogu [tutaj]. Najważniejsza jest konsekwencja i systematyczność, która sprawi, że Twoje meble będą prezentować się zjawiskowo przez wiele lat.

Mit 5: Są podatne na uszkodzenia mechaniczne

Meble drewniane są tak samo podatne na uszkodzenia jak te wykonane z innych surowców. Mają jednak nad nimi pewną przewagę: drewno dużo łatwiej naprawić! Zauważyłeś nieestetyczne rysy na blacie stołu? Wystarczy, że przetrzesz go dokładnie papierem ściernym, a po uszkodzeniu nie będzie ani śladu!

Jak widzisz, nie warto wierzyć we wszystko, co słyszy się dookoła :). W przypadku drewna i wykonywanych z niego mebli wiele opowieści to tylko mity. Jeśli jesteś na etapie meblowania mieszkania lub chcesz wprowadzić jakąś zmianę w swoim wnętrzu, rozważ wybór mebli z drewna. To nie zakup, to prawdziwa inwestycja.